W dniach 23 - 26 listopada br. w Poznaniu odbywały się XXII Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleko organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o.
Fot. inzynieria.com
Podczas targów polscy i zagraniczni producenci i dystrybutorzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki komunalnej. Przedstawili najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i technologie. Uczestnicy targów mieli możliwość wzięcia udziału w specjalistycznych konferencjach i seminariach, spotkaniach biznesowych i warsztatach, pokazach maszyn i pojazdów, a także w konkursach i wystawach.
Bogata ekspozycja targów Poleko została podzielona na odrębne sektory tematyczne: woda i ścieki, odpady i recykling, energia i odnawialne źródła energii, rewitalizacja i rekultywacja, powietrze, hałas i wibracje, zmiany klimatu, aparatura kontrolno-pomiarowa, edukacja ekologiczna, doradztwo. Ponadto w ramach imprezy zorganizowano kilka wydzielonych ekspozycji specjalnych: Salon Czystej Energii, Salon Recyklingu, Salon Aparatury Kontrolno-pomiarowej oraz Salon Nauka dla Środowiska.
Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem targów, 22 listopada odbył się XIV Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny pod hasłem "Nowa jakość w gospodarce odpadami – skutki dla gmin i firm". Konferencja trwała dwa dni. W jej trakcie wygłoszono referaty poświęcone m. in.: polityce państwa w dziedzinie gospodarki odpadami, instrumentom finansowym w tej dziedzinie, jak również ochrony klimatu i gospodarki wodno-ściekowej.
Jednocześnie od 23 listopada przez kolejne cztery dni odbywały się Polsko-Niemieckie Rozmowy Kooperacyjne Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych pt.: "Niemieckie Sieci Ochrony Środowiska – Innowacyjne projekty dla przyszłości". W ciągu trzech pierwszych dni targów trwało także Forum Recyklingu. Główne tematy podejmowane podczas tych spotkań to: zbiórka oraz recycling odpadów, pojazdów oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Osoby, które chciały pogłębić wiedzę na temat planowanych zmian przepisów prawnych regulujących gospodarkę odpadami w naszym kraju, mogły wziąć udział w konferencji "Gospodarka odpadami w Polsce – aspekty prawne".
Również trzy dni trwało Forum Czystej Energii, cykl seminariów służących analizie aktualnej sytuacji rynku OZE w Polsce i Unii Europejskiej. Spotkania z ekspertami poświęcone były tematyce biopaliw, biogazów, energii wiatrowej i wodnej, energooszczędnemu budownictwu oraz zagadnieniom związanym z wykorzystaniem energii słonecznej. Wszyscy zainteresowani uzyskali też informacje o finansowaniu inwestycji OZE ze środków krajowych i unijnych.
Ponadto podczas czterech dni w ramach Globu Pełnego Energii eksperci przybliżali wszystkim zainteresowanym zagadnienia dotyczące energetyki geotermalnej, słonecznej, wiatrowej i wodnej. Impreza składała się z kilku części, w których zaprezentowano poszczególne źródła energii odnawialnej oraz technologie ich pozyskiwania. Zaś 24 listopada odbyła się ogólnopolska konferencja "Energetyka wiatrowa". Zaproszeni eksperci mówili m. in. o energii elektrycznej uzyskiwanej dzięki wykorzystaniu turbin wiatrowych.
Jednym z istotnych tematów Poleko była gospodarka wodno-ściekowa. Ten zakres tematyczny obejmował m. in.: systemy i urządzenia zaopatrywane w wodę, systemy oczyszczania, dystrybucję i ochronę wody pitnej oraz sieci kanalizacyjne czy przepompownie. Podczas konferencji Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej pod tytułem: "Rola samorządów w ochronie powodziowej - Wdrożenie Dyrektywy Powodziowej" podejmowane były tematy związane z przeciwdziałaniem powodziom.
Jedna z ważniejszych konferencji dotyczyła finansowania ochrony środowiska oraz tego, w jaki sposób pozyskać wysokie fundusze na rozwój projektów ekologicznych. Kolejna konferencja związana ze zdobywaniem funduszy pt. "Wsparcie inwestycji środowiskowych – finansowanie, procedura, alternatywne źródła wsparcia" była źródłem wiedzy na temat sposobów sprawnego przeprowadzania inwestycji środowiskowych. Eksperci odpowiadali na pytania, w jaki sposób uzyskać unijne dotacje i wsparcie finansowe w inwestycjach skierowanych na ochronę środowiska.
Po raz pierwszy w zakres tematyczny targów włączono zagadnienia rewitalizacji i rekultywacji. Celem tego bloku tematycznego było pokazanie istniejących możliwości ponownego wykorzystania przestrzeni. W ramach tego tematu odbyła się m. in. ogólnopolska konferencja "Rewitalizacja odpowiedzią na wyzwania zrównoważonego rozwoju".
Innym ważnym elementem targów była debata pt. "Czy istnieją granice ochrony środowiska?". Głównym celem dyskusji była wymiana opinii na temat kontrowersyjnych działań proekologicznych oraz tych rozwiązań chroniących środowisko, które budzą niepokoje społeczne, np. spalarnie odpadów.
Targi Poleko to nie tylko stoiska wystawców i naukowe konferencje. Na uczestników czekały również inne atrakcje, takie jak ekspozycje specjalne, wystawy, konkursy.
Równocześnie z targami Poleko odbywały się Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika 2010, które w tym roku zajęły rekordową powierzchnię wystawienniczą blisko 4000 m2. Na zwiedzających czekały pojazdy do zbiorki odpadów, czyszczenia kanalizacji, wywozu wszelkich nieczystości, zamiatarki, odśnieżarki, posypywarki, przyczepy, polewaczki, pługi, kontenery oraz urządzenia do ich czyszczenia. Jednym z ciekawszych wydarzeń odbywających się w ramach Komtechniki było City Truck Show - widowiskowe pokazy pojazdów komunalnych na żywo.
Po raz kolejny okazało się, że targi Poleko to idealne miejsce spotkań specjalistów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej z Polski i zagranicy, przedstawicieli biznesu i samorządów. To również platforma promocji innowacyjnych rozwiązań z tej dziedziny. Uczestnicy mogli się zapoznać z najbardziej nowoczesnymi i efektywnymi ekonomicznie rozwiązaniami z zakresu ochrony środowiska, a dzięki wykładom - poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję targów Poleko.
Obejrzyj fotogalerię z targów Poleko 2010.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.