Jak co roku na początku grudnia Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych zorganizowało konferencję techniczną. Tegoroczna, piąta już edycja, odbyła się w dniach 1-3 grudnia w Kudowie Zdroju pod hasłem „Sieci kanalizacyjne i wodociągowe z tworzyw sztucznych”.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objęły: Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, natomiast medialny - m.in.: dwumiesięcznik „Inżynieria Bezwykopowa” i portal inzynieria.com.
W tym roku partnerami wydarzenia byli: PVC4Pipes – organizacja skupiająca producentów rur z polichlorku winylu oraz surowców i urządzeń do ich produkcji, a także PE 100+ Association - stowarzyszenie zrzeszające wytwórców wysokojakościowych polietylenów do produkcji rur.
Konferencja skierowana była głównie do przedstawicieli branży wodno - kanalizacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem firm projektowych i eksploatacyjnych. W trakcie dwóch dni obrad poruszono wiele ciekawych zagadnień, m.in.: wpływ tworzyw sztucznych na ochronę środowiska, recykling tworzyw sztucznych, jak również badanie szczelności sieci kanalizacyjnych.
Konferencję otworzył Prezes Zarządu PRIK Jacek Sobkowiak. Jako pierwszy z referatem wystąpił Kazimierz Borkowski (PlasticsEurope), który omówił rolę tworzyw sztucznych w ochronie zasobów naturalnych i klimatu. Następnie Przemysław Hruszka (PRiK) przedstawił aktualną sytuację w zakresie norm zharmonizowanych na wyroby instalacyjne z tworzyw sztucznych. Z kolei Michał Andrzejewski (GAMM-BUD) przedstawił wykonywanie próby szczelności sieci kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych. Wystąpienia zakończyły się dyskusją uczestników. Wieczorem odbył się uroczysty bankiet, a gości zabawiała gwiazda wieczoru - Kabaret Paranienormalni oraz zespół muzyczny B4 Band.
Drugi dzień obrad był po brzegi wypełniony interesującymi wykładami. Wystąpili m.in. dwaj przedstawiciele stowarzyszenia Teppfa: Roel van't Veer przedstawił zagadnienie recyklingu tworzyw sztucznych, a Zoran Davidovsky – system rur tworzywowych i badania wpływu na środowisko, natomiast Steve Tan (PVC4Pipes) zaprezentował innowacje w produkcji rur z PVC.
Inny prelegent z zagranicy, Franz Weyrer (Wodociągi Wiedeńskie), omówił stosowanie materiałów rurowych w wiedeńskiej sieci rurociągów oraz technologie bezwykopowe używane w firmie. W dalszej części Bogdan Majka (PRiK) wystąpił z referatem poświęconym doświadczeniom w eksploatacji studzienek kanalizacyjnych, natomiast Jerzy Pawlicki omówił zastosowanie rur PE w kompleksach petrochemicznych. Robert Osikowicz (R.O. Engineering) zaprezentował temat rur PE w kierunkowych wierceniach horyzontalnych HDD, a przedstawiciele Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników - wpływ środków dezynfekujących na właściwości elementów z tworzyw sztucznych (Krzysztof Bortel) oraz na trwałość uszczelnień elastomerowych w systemach wodociągowych (Karol Niciński). Konferencję zakończyła dyskusja oraz wieczorna kolacja przy muzyce zespołu B4 Band.
Jak co roku konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 130 uczestników nie tylko z Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Niemiec i Austrii. Zaprezentowano wiele ciekawych referatów dotyczących zagadnienia sieci wodno-kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych, które inspirowały uczestników do dyskusji. Już dziś zapraszamy na VI Konferencję Techniczną, która odbędzie się tradycyjnie na początku grudnia 2012 r.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.