Jak co roku na początku grudnia Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych zorganizowało konferencję techniczną. Tegoroczna, piąta już edycja, odbyła się w dniach 1-3 grudnia w Kudowie Zdroju pod hasłem „Sieci kanalizacyjne i wodociągowe z tworzyw sztucznych”.
Fot. inzynieria.com
Patronat naukowy nad wydarzeniem objęły: Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników, natomiast medialny - m.in.: dwumiesięcznik „Inżynieria Bezwykopowa” i portal inzynieria.com.
W tym roku partnerami wydarzenia byli: PVC4Pipes – organizacja skupiająca producentów rur z polichlorku winylu oraz surowców i urządzeń do ich produkcji, a także PE 100+ Association - stowarzyszenie zrzeszające wytwórców wysokojakościowych polietylenów do produkcji rur.
Konferencja skierowana była głównie do przedstawicieli branży wodno - kanalizacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem firm projektowych i eksploatacyjnych. W trakcie dwóch dni obrad poruszono wiele ciekawych zagadnień, m.in.: wpływ tworzyw sztucznych na ochronę środowiska, recykling tworzyw sztucznych, jak również badanie szczelności sieci kanalizacyjnych.
Konferencję otworzył Prezes Zarządu PRIK Jacek Sobkowiak. Jako pierwszy z referatem wystąpił Kazimierz Borkowski (PlasticsEurope), który omówił rolę tworzyw sztucznych w ochronie zasobów naturalnych i klimatu. Następnie Przemysław Hruszka (PRiK) przedstawił aktualną sytuację w zakresie norm zharmonizowanych na wyroby instalacyjne z tworzyw sztucznych. Z kolei Michał Andrzejewski (GAMM-BUD) przedstawił wykonywanie próby szczelności sieci kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych. Wystąpienia zakończyły się dyskusją uczestników. Wieczorem odbył się uroczysty bankiet, a gości zabawiała gwiazda wieczoru - Kabaret Paranienormalni oraz zespół muzyczny B4 Band.
Drugi dzień obrad był po brzegi wypełniony interesującymi wykładami. Wystąpili m.in. dwaj przedstawiciele stowarzyszenia Teppfa: Roel van't Veer przedstawił zagadnienie recyklingu tworzyw sztucznych, a Zoran Davidovsky – system rur tworzywowych i badania wpływu na środowisko, natomiast Steve Tan (PVC4Pipes) zaprezentował innowacje w produkcji rur z PVC.
Inny prelegent z zagranicy, Franz Weyrer (Wodociągi Wiedeńskie), omówił stosowanie materiałów rurowych w wiedeńskiej sieci rurociągów oraz technologie bezwykopowe używane w firmie. W dalszej części Bogdan Majka (PRiK) wystąpił z referatem poświęconym doświadczeniom w eksploatacji studzienek kanalizacyjnych, natomiast Jerzy Pawlicki omówił zastosowanie rur PE w kompleksach petrochemicznych. Robert Osikowicz (R.O. Engineering) zaprezentował temat rur PE w kierunkowych wierceniach horyzontalnych HDD, a przedstawiciele Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników - wpływ środków dezynfekujących na właściwości elementów z tworzyw sztucznych (Krzysztof Bortel) oraz na trwałość uszczelnień elastomerowych w systemach wodociągowych (Karol Niciński). Konferencję zakończyła dyskusja oraz wieczorna kolacja przy muzyce zespołu B4 Band.
Jak co roku konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 130 uczestników nie tylko z Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Niemiec i Austrii. Zaprezentowano wiele ciekawych referatów dotyczących zagadnienia sieci wodno-kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych, które inspirowały uczestników do dyskusji. Już dziś zapraszamy na VI Konferencję Techniczną, która odbędzie się tradycyjnie na początku grudnia 2012 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.