W dniu 22 stycznia władze stołeczne, PRG Metro sp. z o.o. oraz MPWiK w m.st. Warszawie S.A. zorganizowały spotkanie w tunelu wydrążonym maszyną TBM pod dnem Wisły. W czasie tego spotkania opowiadano o budowie i celach tego najbardziej spektakularnego w Polsce przedsięwzięcia w zakresie projektów wodno-ściekowych.
Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy - Jacek Wojciechowicz. Fot. z archiwum MPWiK w m.st. Warszawie S.A.
Prace wykończeniowe i instalacyjne w tunelu pod Wisłą dobiegają końca. Ścieki popłyną nim z lewobrzeżnej Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka". Z uwagi na to, że ta część miasta położona jest wyżej, przepływ będzie się odbywać grawitacyjnie.
Drążenie tunelu zakończyło się 22 listopada 2011 r., kiedy tarcza TBM dotarła do komory odbiorczej na Bielanach. Ma on długość około 1300 m, a w jego wnętrzu poprowadzone będą dwa rurociągi o średnicy 1,60 m. Długość łączna instalacji rurowych w tunelu to około 2,7 km, z czego około 1,2 km pod korytem rzeki. Dzienne osiągi w tunelowaniu wynosiły od 8 do 25 m. Jest to jeden z najważniejszych elementów układu przesyłowego ścieków w Warszawie, a ponadto projekt, w ramach którego został zrealizowany, stanowi kamień milowy w branży bezwykopowej w Polsce. Układ przesyłowy, o którym mowa wykonywany jest przez MPWiK w m.st. Warszawie S.A. w ramach programu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”.
Po zakończeniu prac przepustowość Oczyszczalni Ścieków "Czajka" zwiększy się prawie dwukrotnie z 240 tys. m³/dobę do 435 tys. m³/dobę. Aktualnie do tej oczyszczalni spływają ścieki z części Warszawy zlokalizowanej na prawym brzegu Wisły i okolicznych gmin. Wiosną spłyną tam również nieczystości z centralnej i północnej części lewobrzeżnej miasta. W efekcie realizacji tego największego w Europie projektu środowiskowego 100% ścieków w stolicy będzie oczyszczane, chociaż aktualnie jest to tylko 60%. Na razie nie jest podawana konkretna data oddania obiektu do użytku, jednak ma się to stać wiosną. Na terenie OŚC powstała też Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych, dzięki czemu osady ściekowe zostaną zagospodarowane. Skutkiem ekologicznym tych zmian będzie zdecydowana poprawa wody w Wiśle, a w konsekwencji wody w Bałtyku.
Aktualnie INFRA S.A. prowadzi prace końcowe polegające na układaniu dwóch rurociągów o średnicy 1,6 m, które zostaną zabetonowane w dolnej części tunelu. Na górze zostanie zamontowane torowisko dla wózka do obsługi. Do zainstalowania pozostała wentylacja, telewizja dozorowa czy instalacje oświetleniowe.
Więcej:
Budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków
Największy w Polsce projekt mikrotunelowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.