W spotkaniu wzięło udział ponad 350 przedstawicieli spółek wodociągowych, urzędów miast, biur projektowych oraz firm wykonawczych. Z uwagi na dużą liczbę przesłanych zgłoszeń zdecydowano na organizację seminarium w ciągu dwóch dni.

Składało się ono z wykładów prowadzonych przez znanych ekspertów z branży budowlanej. Doświadczenia z praktycznego zastosowania rur betonowych i żelbetowych (wymogi, planowanie, zabudowa) zaprezentował Dipl.-Ing. H.-M. Friz (Instytut Güteschutz Kanalbau e.V.), natomiast trwałość elementów i urządzeń odpowiedzialnych za odprowadzanie ścieków omówił Dipl.-Ing. Carsten Rieck (MPA Berlin-Brandenburg GmbH).

Zagadnienie statyki w budowie kanałów betonowych i żelbetowych poruszył Dr. Ing. Schmidt-Thrö (Ing. Büro für Rohrstatik und -leitungsbau), a zrównoważonego rozwoju w budownictwie Dipl.-Ing. Robert Spang (Institut Bauen und Umwelt e.V.). Ostatni referat był poświęcony jakości FBS oraz systemom ochrony jakości, a przedstawił go Dipl.-Ing Wilhelm Niederehe (FBS).

W dalszej części seminarium uczestnicy zostali przewiezieni autobusami z miejsca, gdzie odbywały się wykłady, do największej fabryki w Europie, Großsteinberg, o powierzchni 26 ha. Teren zakładu został podzielony na osiem stacji. Podczas zwiedzania gościom przybliżono program produkcyjny firmy HABA-BETON, zaprezentowano szeroką gamę elementów specjalnych oraz niestandardowych przekrojów produkowanych w największej fabryce spółki.

Zwrócono też szczególną uwagę na kontrolę jakości, której poddawany jest każdy prefabrykat opuszczający zakład. Dużą atrakcję dla uczestników stanowiła możliwość zobaczenia, w jaki sposób powstaje rura DN2000 ważąca 8,5 ton oraz mierząca 3 m długości.

Pomimo że było to pierwsze seminarium firmy HABA-BETON, spotkało się ono z dużym zainteresowaniem. Zachęceni sukcesem organizatorzy już planują kolejne, o których będziemy z pewnością informować.

Obejrzyj fotogalerię

 

 

 

Obejrzyj videorelację