W dniach 8-10 lutego w Białowieży odbyła się X Regionalna Konferencja Wodociągowa „Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową”.
Fot. inzynieria.com
Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Fusion Polska, AVK Armadan, Rurgaz, Per Aarsleff oraz KanRo. Patronat nad nim objęły: Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie, Wodociągi Białostockie, Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, Dolnośląskie Forum Wodociągowe, Dolnośląskie Forum Wodociągowe, Politechnika Białostocka, Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie.
W tegorocznej naukowo-technicznej konferencji wzięło udział ponad 190 osób, przedstawicieli zarówno świata nauki, jak również firm producenckich.
Dwa pierwsze dni były wypełnione wykładami dotyczącymi zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Pierwszy z referatów dotyczył propozycji zmian w ustawodawstwie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, a kolejny doświadczeń Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w zakresie stosowania zapisów Ustawy o Zamówieniach Publicznych.
Następnie zaprezentowano armaturę dla systemów PE jako optymalne rozwiązania dla sieci wodociągowych. W dalszej części omówiono awaryjność infrastruktury wodociągowej w Polsce oraz sposoby przeciwdziałania dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań materiałowych, a także konsekwencje uszczelniania sieci wod-kan. Ostatni tego dnia wykład dotyczył technologii modernizacji rurociągów ciśnieniowych, po którym znalazł się czas na dyskusję uczestników. Wieczór zakończył uroczysty bankiet, w trakcie którego wystąpiły gwiazdy wieczoru: Eleni oraz De Marco.
Drugi dzień spotkania w Białowieży rozpoczął się od zwiedzenia muzeum przyrodniczo-leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, w trakcie którego uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą miejscowym gatunkom roślin i zwierząt zamieszkującym puszczę.
Obrady konferencyjne rozpoczęły się o godz. 12.00 od wystąpienia na temat taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Następnie poruszono zagadnienie pomiaru strat na sieciach wod-kan i sposobów im zapobiegania na przykładzie instalacji wod-kan w Tomaszowie Mazowieckim, jak również wykorzystanie techniki TV przy inwentaryzacjach i odbiorach sieci kanalizacyjnych.
Później zaprezentowano potrzebę informatycznego wsparcia zarządzania procesami w przedsiębiorstwie wodociągowym na przykładzie spółki Hydrosfera Józefów, a także nowoczesne rozwiązania w gospodarce wodno-ściekowej, jako źródło przeciwdziałania stratom na przykładzie projektu realizowanego w Markach.
Dwa ostatnie wykłady części konferencyjnej dotyczyły eliminowania strat wody w rurociągach polietylenowych dzięki stosowaniu połączeń zgrzewanych oraz praktyki orzeczniczej Prezesa UOKiK w sprawach związanych z sektorem wod-kan, ze szczególnym uwzględnieniem przyłączeń do sieci. Referaty podsumowano w trakcie dyskusji uczestników. Wieczorną atrakcją było ognisko w Puszczy Białowieskiej.
Dorocznie organizowana Regionalna Konferencja Wodociągowa spotkała się z dużym zainteresowaniem, a Białowieża stała się miejscem wymiany poglądów na tematy związane z branżą wod-kan. Już dziś zapraszamy na kolejną, jedenastą już edycję konferencji, która odbędzie się w 2013 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.