W dniach od 29 lutego do 2 marca 2012 r. w Ustroniu odbyła się IX Konferencja naukowo-techniczna „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”. Organizatorem tego wydarzenia był Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Patronat naukowy objęła Sekcja Inżynierii Sanitarnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, a medialny – m.in. czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa” oraz portal inzynieria.com. W konferencji wzięli udział przedstawiciele środowisk naukowych, projektanci, wykonawcy, producenci i eksploatatorzy sieci oraz instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Fot. inzynieria.com
Zamierzeniem organizatora była prezentacja i ocena polskich oraz zagranicznych osiągnięć i doświadczeń w branży wodno-kanalizacyjnej. Szczególną uwagę zwrócono na m.in.: materiały, uzbrojenie i opomiarowanie stosowane w budowie oraz wymianie sieci wod-kan z uwzględnieniem terenów górniczych, monitoring i aparaturę do diagnostyki sieci, a także renowację i naprawę sieci.
Ponadto poruszano zagadnienia związane z pompowniami wodociągowymi i kanalizacyjnymi, materiałami stosowanymi w wykonawstwie i wymianie wewnętrznych instalacji wod-kan, a także armaturą i opomiarowaniem instalacji. Nie zabrakło również tematów dotyczących warunków technicznych realizacji, eksploatacji sieci oraz ekonomiki stosowania różnych materiałów, uzbrojenia w sieciach i instalacjach wod-kan.
Program konferencji był po brzegi wypełniony interesującymi wykładami. Tematycznie obejmował: badania sieci oraz instalacji wodociągowych kanalizacyjnych, projektowanie sieci oraz instalacji wod-kan, a także eksploatację i modernizację sieci oraz instalacji wod-kan. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych m.in. mikrobiologicznej ocenie jakości materiałów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi, oddziaływaniu nowych rur PEHD, PEX i PVC na bakterie, zarządzaniu jakością wody oraz bezpieczeństwu wody do spożycia.
Kolejny dzień upłynął pod znakiem trzech sesji konferencyjnych. Prelegenci omawiali m.in. następujące zagadnienia: liniowe straty ciśnienia w rurach z tworzyw sztucznych podczas transportu ścieków, obliczenia syfonu pod rzeką Wilgą, problem wód przypadkowych w kanalizacji sanitarnej na terenach wiejskich, stan techniczny kanalizacji grawitacyjnej w Polsce, a także wpływ wybranych czynników na niezawodność elementów systemu dystrybucji wody. Ponadto skupiono się na: badaniach osadów korozyjnych pobranych z rurociągu przy użyciu mikroskopu elektronowego, eksperymentalnej weryfikacji wzorów na obliczanie strat ciśnienia przy przepływie wody i ścieków oraz ocenie efektów modernizacji grawitacyjnego kolektora sanitarnego Świdnik-Hajdów.
Tematyka referatów wygłoszonych trzeciego dnia dotyczyła m.in. oceny kosztów budowy i zabezpieczenia magistralnych przewodów wodociągowych na terenach górniczych, strategii ograniczania strat wody systemach dystrybucji, monitoringu sieci wodociągowej, a także wybranych aspektów modelowania tego typu sieci.
Referaty były oddzielone prezentacjami następujących firm: KSB Pompy i Armatury, Mirometr, Keramo-Steinzeug, Wavin Metalplast-Buk, Marley Polska, MSK Żywice, Amitech Poland, Hobas System Polska, MC-Bauchemie, Radlinger Primus, Elplast+, Złote Runo oraz KWH Pipe Poland.
Organizator zapewnił uczestnikom zimową atrakcję w postaci kuligu oraz kolacji regionalnej z udziałem kapeli „Baciarka”.
Konferencja zgromadziła spore grono osób działających w branży wodno-kanalizacyjnej. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchania licznych wystąpień dotyczących projektowania, eksploatacji, modernizacji i badania sieci. Już dziś zapraszamy na kolejną konferencję naukowo-techniczną poświęconą zagadnieniom wod-kan.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.