Zgodnie z tradycją Spartakiadę rozpoczęto od przemarszu drużyn, podczas którego zostały odczytane informacje o poszczególnych firmach i ekipach biorących udział w zawodach. Podczas ceremonii otwarcia obecni byli: Andrzej Gut - Prezes Katowickich Wodociągów S.A.; Krystyna Siejna - Wiceprezydent Miasta Katowice; ks. Grzegorz Krząkała - Krajowy Duszpasterz Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska; Stanisław Kowalewski - przedstawiciel Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Prezes Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Inowrocławiu; Andrzej Malinowski - Prezes Stowarzyszenia Wodociągowców Województwa Śląskiego, Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Uroczystego  zapalenia znicza dokonali: Beata Słowik - przedstawicielka drużyny z Lublina, która zwyciężyła podczas ubiegłorocznej Spartakiady organizowanej w Warszawie oraz Janusz Macherski reprezentujący drużynę Katowickich Wodociągów S.A.

Spotkanie pracowników spółek wodociągowo-kanalizacyjnych z całego kraju, zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Wodociągi Polskie, ma charakter integracyjny. Co roku jest poważnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowania i realizację. W tym roku w imprezie wzięło udział około 1400 osób, tworzących w sumie 44 drużyny. Zawodnicy mogli powalczyć o zwycięstwo w 25 konkurencjach indywidualnych i drużynowych, takich jak np.: piłka nożna, piłka siatkowa, piłka siatkowa plażowa, pływanie kobiet (25 m), pływanie mężczyzn (50 m), tenis stołowy kobiet, tenis stołowy mężczyzn, tenis ziemny kobiet, tenis ziemny mężczyzn, dwa ognie, dart 301, przeciąganie liny. Konkurencje rozgrywano w pięciu lokalizacjach na terenie Katowic.

W niedzielne popołudnie odbyło się uroczyste zamknięcie Spartakiady oraz wręczenie nagród za najlepsze wyniki sportowe. W ceremonii zamknięcia uczestniczyli wcześniej wymienieni goście (oprócz p. Krystyny  Siejnej) oraz Bożena Bieńko - Skarbnik Zarządu Krajowego Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska i Tomasz Gromadzki - Członek Prezydium Zarządu Krajowego Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

W klasyfikacji generalnej na pierwszym miejscu uplasował się główny organizator imprezy - Katowickie Wodociągi S.A. Zwycięstwo to jest szczególnie ważne dla katowickiej drużyny, bo przypada na wspomniany już rok jubileuszowy. Na drugiej pozycji znalazło się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Trzecie miejsce zajęła ekipa ubiegłorocznego zwycięzcy - Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie sp. z o.o. W piłce nożnej najlepsza okazała się drużyna z Inowrocławia. Piłkę siatkową zdominowała w tym roku Warszawa. W przeciąganiu liny najlepiej zaprezentowali się przedstawiciele organizatora. Szczegółowe wyniki w poszczególnych konkurencjach publikowane są tutaj.

Zgodnie z tradycją nagrodzone zostało osiem najlepszych drużyn. Zwycięzca oprócz pucharu za I miejsce, który otrzymuje na własność, dostał również tzw. puchar przechodni. W tym roku wręczono go Wodociągom Katowickim. Jest to nagroda ufundowana przez Zarząd Krajowy Wolnych Zawiązków Zawodowych Pracowników Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska już na pierwszą edycję Spartakiady, która odbyła się w Elblągu w roku 1987. Zgodnie z zasadą przez rok, do czasu kolejnych rozgrywek, puchar znajduje się u zwycięzcy. Jeśli w roku następnym zwycięstwo zostanie odebrane przez inne przedsiębiorstwo, puchar przejdzie w jego ręce. Istnieje jednak sytuacja wyjątkowa, w której puchar można przejąć na własność. Dzieje się tak pod warunkiem, że przez trzy lata z rzędu zwycięzca jest ten sam. Taka sytuacja miała miejsce w roku 2008, kiedy po raz trzeci w klasyfikacji generalnej zwyciężyło przedsiębiorstwo z Legnicy.

Kolejne wyróżnienie specjalne ufundowała Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie w związku z obchodami 20-lecia jej istnienia. Jest to puchar Fair Play, który otrzymała drużyna z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Szczecinie. Puchar ten mogła otrzymać drużyna lub osoba, którą uznano za najbardziej „fair” podczas rozgrywek. Wnioski dotyczące nagrodzenia składali sędziowie rozgrywek, a na ich podstawie ostateczną decyzję o tym, kto dostanie puchar, podjął organizator Spartakiady.

Już niebawem poznamy termin i organizatora przyszłorocznej Spartakiady.

 

Zobacz fotogalerię ze Spartakiady