Po rozbudowie Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków ponad dwukrotnie zwiększyła się jej przepustowość – w ciągu doby przyjmuje około 140 tys. m3 ścieków. Trafiają do niej teraz również ścieki z północy miasta, m.in. ze Zgorzeliska, Osobowic, Pawłowic i Lipy Piotrowskiej.

W ramach modernizacji wybudowano m.in. cztery nowe wydzielone komory fermentacji oraz zbiornik biogazu. Po odseparowaniu od ścieków biogaz jest składowany i wykorzystywany do zaspokajania potrzeb energetycznych obiektu. MPWiK zamierza sprzedawać niewykorzystaną część biogazu, co może przynieść około 2 mln zł rocznie.

WOŚ Janówek to mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu oraz pełną gospodarką osadową. Powstała w 2001 r. kosztem 220 mln zł. Była to wówczas największa i najważniejsza inwestycja komunalna ostatnich lat na Dolnym Śląsku. Przyjmowała 60 m3 ścieków na dobę, jednak okazało się, że to nie wystarcza. Podjęto więc decyzję o rozbudowie. Uruchomienie WOŚ umożliwiło budowę kanalizacji sanitarnej w zachodniej i południowo-zachodniej części Wrocławia. 

 

Zobacz fotogalerię przedstawiającą Oczyszczalnię Ścieków Janówek