Czwarta edycja konferencji "Straty wody w systemach wodociągowych" zorganizowana przez firmę Dendros odbyła się w dniach 20-21 września 2012 r. w Hotelu Diament, położonym w malowniczej i uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia. Spotkanie zgromadziło 100 uczestników, a swoje opinie dotyczące m.in. skutecznych narzędzi, monitoringu sieci wodociągowej oraz opomiarowania w celu zmniejszenia strat wody w systemach wodociągowych przedstawiło liczne grono specjalistów. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. portal www.inzynieria.com.
Fot. Dendros ? konferencje i szkolenia
Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawował dr inż. Florian G. Piechurski, docent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, który podczas swojego pierwszego wykładu przedstawił problem modernizacji sieci wodociągowej. Prelegent zwracał uwagę, iż modernizacja nie ma na celu przywrócenia utraconych cech użytkowych, gdyż osiągnie się to przez remont, ale celem jej jest zwiększenie wartości użytkowej obiektu. W referacie tym przedstawiono również techniki napraw rurociągów, schemat decyzyjny wyboru rozwiązania, a także omówiono krok po kroku etapy modernizacji sieci wodociągowej jednego z przedsiębiorstw.
Kolejne prezentacje w tej sesji dotyczyły: systemu rur i kształtek wodociągowych z żeliwa sferoidalnego – które przedstawił Tomasz Fusek Saint Gobain, standardu regulacyjnych zaworów membranowych - przedstawionych przez Krzysztofa Koszeckiego z firmy VAG Armatura Polska oraz stabilizacji ciśnienia przy zastosowaniu zaworów Singer i kontrolerów Radcom - czyli tematu przygotowanego przez firmę Wateripoint.
Druga sesja dotyczyła systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Dr inż. Wojciech Koral przedstawił analizę praktycznych problemów, pojawiających się w trakcie tworzenia systemów zdalnego odczytu wodomierzy: wybór rodzaju wodomierzy i systemu, rodzaje impulsatorów i nadajników, kwestie kolejności opomiarowania odbiorców (mieszkalnictwo/przemysł) oraz bilansowania stref pomiarowych.
Kolejne wystąpienia dotyczyły oferty firmy Mirometr i wpływu opomiarowania wody na bilans sieci i ekonomikę przedsiębiorstwa, które zaprezentował Antoni Fila. „Monitoring sieci wodociągowej prowadzony w sposób rzetelny i przemyślany może stanowić bardzo ważne narzędzie w zarządzaniu pracą sieci wodociągowej” – mówił opiekun merytoryczny w kolejnym wystąpieniu. „Rozwój technologii związanych z monitoringiem sieci wodociągowych sprawił że powstają coraz to nowsze możliwości”, dodał, po czym omówił jakie parametry sieci można monitorować za pomocą jaki urządzeń.
Następnie zaprezentowano szereg rozwiązań dotyczących monitoringu sieci wodociągowej: przepływomierze elektromagnetyczne ABB przedstawił Krzysztof Pokora, bateryjne przepływomierze elektromagnetyczne z transmisją GPRS Dariusz Piszer Nivelco-Poland sp. z o.o. oraz zawory regulacyjne Raphael i sterowniki Regulo Adam Włodarczyk, Złote Runo. Nie zabrakło też wystąpienia dotyczącego opracowania modelu hydraulicznego sieci wodociągowej, które przedstawił Mariusz Pluta z Katowickich Wodociągów SA.
Wieczorem uczestnicy konferencji spotkali się na kolacji grillowej gdzie mieli okazję "sprawdzić swoje szczęście" podczas gier w casynie (ruletka, Black Jack, poker).
Kolejny dzień konferencji poświęcony był monitoringowi i sterowaniu siecią wodociągową. „Dane uzyskane z monitoringu dotyczące ciśnienia, przepływów i rozbiorów wody umożliwiają stworzenie modelu hydraulicznego sieci maksymalnie zbliżonego do rzeczywistości. Model sieci pozwoli na efektywne zarządzanie, bilansowanie stref zasilania, obsługę sytuacji awaryjnych oraz planowanie rozwoju sieci” – powiedział w podsumowaniu swojego referatu dr inż. Florian Piechurski. W sesji tej Radosław Gogołkiewicz i Andrzej Kiełbasa zaprezentowali funkcje Grundfos Hydro MPC. Uczestnicy mogli również zapoznać się z działaniem zainstalowanych w przyczepie firmy Grundfos falowników i sterowników służących m.in. do obniżenia ciśnienia a tym samy strat wody.
Swoimi doświadczeniami z efektów monitoringu sieci wodociągowej podzielił się z uczestnikami Michał Sadowski PWiK Lidzbark Warmiński i dr inż. Wojciech Koral PWiK Gliwice. Jak co roku nie zabrakło sesji poświęconej doświadczeniom praktycznym podczas której przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych: Damian Pieter (Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.) oraz Joanna Kochańska (Wodociągi i Kanalizacja sp. z o.o. Krzeszowice) zaprezentowali rozwiązania stosowane w ich firmach w celu ograniczania strat wody.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.