Międzynarodowe Targi Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS po raz piąty zorganizowano w kompleksie wystawienniczo-konferencyjnym w Kielcach. Ta największa tego typu impreza branżowa na terenie Polski południowo-wschodniej odbyła się w dniach 10-12 października. Czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa” objęło patronat medialny nad wydarzeniem.
Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Zakres tematyczny imprezy obejmował m.in.: infrastrukturę z zakresu oczyszczania ścieków; materiały i urządzenia do budowy stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków; budowy, utrzymania i renowacji sieci wodno-kanalizacyjnych, a także studni głębinowych; pojazdy i sprzęt specjalistyczny; techniki bezwykopowe; systemy informatyki, automatyki, monitoringu, programy komputerowe związane z branżą; BHP w obiektach gospodarki wodno-ściekowej; technologie gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, jak również sprzęt laboratoryjny, pomiarowy i regulacyjny związany z branżą.
Jak co roku również i tym razem w targach TIWS wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele firm zajmujących się uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków, dostawą aparatury, maszyn, urządzeń oraz sprzętu specjalistycznego i laboratoryjnego. W tym roku na targach zaprezentowało się ponad siedemdziesięciu wystawców.
Równolegle odbywały się również konferencje tematyczne. Pierwsza z nich dotyczyła współpracy gmin i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z inwestorami prywatnymi (prywatyzacji w branży wod-kan oraz realizacji projektów partnerstwa publiczno-prywatnego). W jej trakcie poruszano zagadnienia m.in.: zasad formalnych nawiązania współpracy z inwestorem, możliwości wykorzystania przedmiotowych modeli w praktyce, a także wad i zalet poszczególnych procedur.
Druga konferencja była poświęcona planowaniu przestrzennemu i gospodarowaniu nieruchomościami przez gminę w kontekście rozbudowy i utrzymania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Obejmowała m.in. zasady planowania przestrzennego w gminie, gospodarowanie nieruchomościami przez gminę, służebność przesyłu przy sprzedaży nieruchomości oraz problemy przedsiębiorstw z branży wod-kan związane z brakiem regulacji statusu prawnego urządzeń.
Tematem kolejnej konferencji były praktyczne aspekty metod zagospodarowania osadów ściekowych. W wystąpieniach poruszano zagadnienia dotyczące m.in. termicznej utylizacji osadów ściekowych w Oczyszczalni Ścieków „Sitkówka”, możliwości zastosowania koagulantów nieorganicznych do wspomagania odwadniania osadów ściekowych, jak również stosowania osadów ściekowych w procesie rekultywacji.
Ostatniego dnia uczestnicy targów mieli możliwość zwiedzenia Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych Oczyszczalni Ścieków „Sitkówka”, która jest pierwszym tego typu zakładem na terenie województwa świętokrzyskiego i jednym z niewielu w Polsce.
Kolejna edycja TIWS odbędzie się w dniach 18-20 września 2013 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.