Jak poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawa S.A. prezydent stolicy - Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz zaproszonymi gośćmi wizytowała Oczyszczalnię Ścieków „Czajka”. Spotkanie to było również okazją do „zaprezentowania zastosowanych w zakładzie najnowocześniejszych technologii oczyszczania ścieków i obróbki osadów” - podano w komunikacie.
Oczyszczalnia ścieków "Czajka". Fot. R. Motyl, www.um.warszawa.pl
Z końcem września zakończono prace mające na celu rozbudowę i modernizację obiektów i instalacji tworzących największą i najnowocześniejszą w kraju oczyszczalnię ścieków. Dzięki realizacji tego potężnego projektu możliwe stało się oczyszczanie wszystkich produkowanych w stolicy ścieków.
Wszystkie ścieki z prawobrzeżnej części Warszawy są oczyszczane w „Czajce” zgodnie z unijnymi wymogami od lipca 2010 r. W czerwcu tego roku osiągnięte zostały docelowe parametry pracy zakładu. Wówczas do oczyszczalni zaczęły wpływać także ścieki z północnych i centralnych części lewobrzeżnej Warszawy. Dzięki podjętym pracom w zakresie modernizacji i rozbudowy przepustowość oczyszczalni wzrosła z 240 tys. m³ do ponad 435 tys. m³ na dobę. Obecnie „Czajka” jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie.
Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 3 mld zł, a jego realizacja nadzorowana przez MPWiK została wpisana w projekt pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, współfinansowany z Funduszu Spójności Uniii Europejskiej. Jak powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, „Od czerwca 2012 r. „Czajka” oczyszcza docelową ilość ścieków zarówno z lewego jak i prawego brzegu Wisły, zatem efekt ekologiczny, z którego rozlicza nas Komisja Europejska został już osiągnięty. (...) Jeśli chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, nie przepadła nam ani jedna złotówka”.
Jak informuje MPWiK, w tym roku zostanie przejęta do eksploatacji Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Zastosowana tam technologia umożliwi unieszkodliwianie wszystkich odpadów powstałych w procesie oczyszczania ścieków i przeróbkę osadów ściekowych w miejscu ich wytwarzania.
Więcej:
Budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków
Największy w Polsce projekt mikrotunelowy
Warszawski projekt mikrotunelowy
Pierwszy polski TBM wydrążył tunel pod Wisłą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.