Z końcem września zakończono prace mające na celu rozbudowę i modernizację obiektów i instalacji tworzących największą i najnowocześniejszą w kraju oczyszczalnię ścieków. Dzięki realizacji tego potężnego projektu możliwe stało się oczyszczanie wszystkich produkowanych w stolicy ścieków.

Wszystkie ścieki z prawobrzeżnej części Warszawy są oczyszczane w „Czajce” zgodnie z unijnymi wymogami od lipca 2010 r. W czerwcu tego roku osiągnięte zostały docelowe parametry pracy zakładu. Wówczas do oczyszczalni zaczęły wpływać także ścieki z północnych i centralnych części lewobrzeżnej Warszawy. Dzięki podjętym pracom w zakresie modernizacji i rozbudowy przepustowość oczyszczalni wzrosła z 240 tys. m³ do ponad 435 tys. m³ na dobę. Obecnie „Czajka” jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie.

Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 3 mld zł, a jego realizacja nadzorowana przez MPWiK została wpisana w projekt pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, współfinansowany z Funduszu Spójności Uniii Europejskiej. Jak powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, „Od czerwca 2012 r. „Czajka” oczyszcza docelową ilość ścieków zarówno z lewego jak i prawego brzegu Wisły, zatem efekt ekologiczny, z którego rozlicza nas Komisja Europejska został już osiągnięty. (...) Jeśli chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, nie przepadła nam ani jedna złotówka”.

Jak informuje MPWiK, w tym roku zostanie przejęta do eksploatacji Stacja Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Zastosowana tam technologia umożliwi unieszkodliwianie wszystkich odpadów powstałych w procesie oczyszczania ścieków i przeróbkę osadów ściekowych w miejscu ich wytwarzania.

Więcej:

Budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków

Największy w Polsce projekt mikrotunelowy

Warszawski projekt mikrotunelowy

Pierwszy polski TBM wydrążył tunel pod Wisłą