Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu wybudowano i zmodernizowano 197 oczyszczalni ścieków o przepustowości ponad 350 tys. m3 na dobę. Łączna długość odbudowanych i remontowanych koryt rzek, potoków oraz wałów p. powodziowych wynosi ponad 2,3 tys. km. To wiadomości, które przekazał Marek Mielczarek, Prezes WFOŚiGW podczas XIV Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie (18.04.2013 r.), gdzie obchodzono jubileusz 20-lecia Funduszu działającego od 1993 r. 

Ze środków Funduszu najczęściej korzystają dolnośląskie samorządy, ale beneficjentami są również jednostki budżetu państwa, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, podmioty gospodarcze. Dzięki prośrodowiskowym inwestycjom Dolnoślązacy żyją w czystszym i zdrowszym środowisku. Fundusz wspierał finansowo setki aktywności w celu zachowania dziedzictwa przyrodniczego Dolnego Śląska dla przyszłych pokoleń. WFOŚiGW we Wrocławiu dofinansowuje działania kilkunastu ośrodków edukacji ekologicznej, setki kampanii, programów i akcji edukacyjnych oraz wydawanie i prenumeratę czasopism ekologicznych. Wszystko to przekłada się na wzrost świadomości oraz proekologiczne zachowania społeczeństwa Dolnego Śląska.

- Środki z Unii Europejskiej dały Funduszowi szansę na prowadzenie działań na jeszcze większą skalę -  mówi Marek Mielczarek. -  WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje projekty dolnośląskich samorządów z Programu Infrastruktura i Środowisko, najważniejszego źródła finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. 

Ponad 5 mld EUR w ramach POIiŚ przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. Obecnie WFOŚiGW we Wrocławiu obsługuje 11 projektów z zawartymi umowami. Ich łączna wartość to około 630 mln zł. W budowie jest 450 km wodociągów i kanalizacji.