W dniach 17-19 czerwca 2013 w Augustowie odbyła się VII Ponadregionalna Konferencja Wodociągowa. Było to kolejna edycja dorocznego spotkania branżowego, skupiającego zainteresowanych tematyką wodno-kanalizacyjną.
Fot. inzynieria.com
Organizacją spotkania zajęły się: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Olsztyn, Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie, Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Ełku oraz Wodociągi i Kanalizacje Miejskie sp. z o.o. w Augustowie. Partnerami tegorocznego spotkania zostali: Fusion Polska sp. z o.o., Wilo Polska sp. z o.o., Unisoft sp. z o.o., Hufgard Polska sp. z o.o., AVK Armadan sp. z o.o., Per Aarsleff sp. z o.o., Stokota i Złote Runo.Patronat naukowy sprawowały Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Warmińsko – Mazurski, zaś medialny m.in. kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa” oraz portal www.inzynieria.com.
Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia dotyczącego wybranych metod pomiaru uciążliwości zapachowej obiektów gospodarki komunalnej (dr inż. Andrzej Brudniak, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). Następnie członkowie Koła Inżynierów Ochrony Środowiska opowiedzieli o oflaktomertii dynamicznej, czyli terenowej metodzie pomiaru uciążliwości zapachowej. W dalszej części poruszano zagadnienia: prawa własności wód w odniesieniu do zarządzania wodami (prof. dr hab. Bartosz Rakoczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu); tlenowo – beztlenowej przeróbki osadów ściekowych (prof. dr hab. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej); kompetencji w naprawach infrastruktury kanalizacyjnej (Wojciech Buczek, Hufgard Polska) oraz zwiększenia produkcji biogazu w oczyszczalni w Nowej Wsi Ełckiej z wykorzystaniem osadów z podczyszczalni ścieków z zakładów mięsnych (Piotr Dardziński z oczyszczalni ścieków PWiK Ełk sp. z o.o.).
Ponadto Aneta Pecyna Doktur i Michał Barbarski (Unisoft sp. z o.o.) omówili e-rozwiązania, czyli najnowsze trendy w informatyce.Drugi dzień konferencji był po brzegi wypełniony wykładami. Na temat wpływu powietrza w sieciach wod-kan na ich funkcjonowanie wypowiedział się prof. dr hab. Ziemowit Suligowski z Politechniki Gdańskiej. Zagadnienie zaworów odpowietrzająco-napowietrzających jako metody optymalizacji sieci wod-kan poruszył dr inż. Marek Brzozowski z AVK Armadan sp. z o.o., a Marcin Fałdziński z WILO opowiedział o optymalizacji kosztów oraz doborze urządzeń i ich wpływie na pracę oczyszczalni ścieków.
Pozostałe wystąpienia dotyczyły: kompleksowego programu obniżania strat wody, monitoringu i regulacji sieci wodociągowej (Robert Maziarz z firmy Złote Runo), wybranych elementów nowelizacji Ustawy o zamówieniach publicznych (dr inż. Janusz Dolcki), kontroli i zarządzania jakością połączeń zgrzewanych - unikalnych rozwiązań firmy Fusion (Konrad Grzegorczyk, Fusion Polska) oraz modernizacji systemów kanalizacyjnych metodą bezwykopową (Paweł Nurzyński, Per Aarsleff Polska sp. z o.o.).
Ponadto Igor Łapiński (Stokota) opowiedział o czyszczeniu kanałów z wykorzystaniem systemów ciśnieniowo-próżniowych na bazie doświadczeń firmy Stokota, zaś Antoni Kujawa, radca prawny PWiK sp. z o.o. w Olsztynie przybliżył zagadnienie zasiedzenia służebności przesyłu na bazie doświadczeń PWiK w Olsztynie.
Spotkanie w Augustowie obfitowało również w atrakcje dla uczestników - po wykładach pierwszego dnia skorzystali oni z rejsu statkiem, zaś później wzięli udział w spotkaniu integracyjnym na nabrzeżu. Z kolei na zakończenie konferencji odbył się uroczysty bankiet.
VII Ponadregionalna Konferencja Wodociągowa spotkała się z dużym zainteresowaniem – wzięło w niej udział 130 osób. W jej trakcie poruszano zagadnienia istotne dla branży, dotyczące zarówno aspektów technicznych, jak również organizacyjnych i prawnych. Kolejne spotkanie już za rok. Zapraszamy.
Zobacz fotogalerię z VII Ponadregionalnej Konferencji Wodociągowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.