W Kielcach w dniach 18-20 września odbyły się VI Międzynarodowe Targi Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS. Wzięli w nich udział przedstawiciele firm z branży wod-kan, głównie zajmujący się infrastrukturą związaną z uzdatnianiem wody czy oczyszczaniem ścieków. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa” oraz portal www.inzynieria.com.
Targi TIWS 2012
Targi TIWS skierowane były do przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnych oraz firm zajmujących się infrastrukturą dotyczącą uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków. W ciągu trzech dni blisko 50 firm z sześciu krajów zaprezentowało m.in. aparatury, maszyny, materiały, a także urządzenia i sprzęt specjalistyczny z zakresu infrastruktury wodno-ściekowej, odwodnienia i melioracji.
Zakres branżowy targów TIWS to m.in.: infrastruktura z zakresu oczyszczania ścieków; materiały i urządzenia do budowy stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków, jak również utrzymania i renowacji sieci wodno-kanalizacyjnych oraz studni głębinowych; pojazdy i sprzęt specjalistyczny związane z branżą wodno-ściekową, odwodnieniami oraz melioracjami; a także techniki bezwykopowe. Ponadto impreza związana była z tematyką: systemów informatyki, automatyki, monitoringu i programów komputerowych związanych z branżą; BHP w obiektach gospodarki wodno-ściekowej; technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wody; sprzętu laboratoryjnego, pomiarowego i regulacyjnego; systemów odwadniających i melioracyjnych; przydomowych oczyszczalni i pompowni ścieków, a także finansowania inwestycji.
Konferencje i inne wydarzenia towarzyszące
Zaplanowano również wydarzenia towarzyszące, w trakcie których uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na tematy związane ze wspomnianym zakresem tematycznym. Były to m.in. dwie konferencje skierowane do przedstawicieli: samorządów gminnych, inspektorów nadzoru budowlanego, biur projektów, doradców technicznych, przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, producentów urządzeń oraz urzędów administracji publicznej z zakresu ochrony środowiska.
Pierwsza, pt. „Przydomowe oczyszczalnie ścieków – aktualny stan realizowanych inwestycji i przegląd stosowanych technologii. Straty wody - korzyści z monitorowania”, miała charakter szkoleniowy. Jej celem było zapoznanie uczestników z problematyką związaną z zaopatrzeniem w wodę i odprowadzaniem oraz unieszkodliwianiem ścieków powstających na terenach o zabudowie rozproszonej. Poruszane były głównie zagadnienia dotyczące racjonalnej gospodarki wody (straty wody) i indywidualnego sposobu zagospodarowania ścieków komunalnych. Przedstawione zostały problemy związane z projektowaniem, budową i eksploatacją w zakresie: powstawania strat wody do picia w systemach wodociągowych; oczyszczania ścieków komunalnych w Przydomowych Oczyszczalniach Ścieków (POŚ); zagospodarowanie osadów ściekowych z POŚ; jak również dofinansowania do budowy tego typu obiektów.
Kolejna konferencja zorganizowana w ramach targów to „Inwestycje gospodarki wodno-ściekowej od przygotowania do rozruchu”. W jej trakcie podsumowano pod kątem zarówno sukcesów, jak i popełnionych błędów prowadzenie inwestycji w ramach realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Omówiono zasady prawno-techniczne z zakresu tych inwestycji oraz przykłady ich prowadzenia w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych (od przygotowania specyfikacji przetargowych do rozruchu). Poruszano zagadnienia związane z: aspektami prawnymi prowadzenia inwestycji w dziedzinie wod-kan, przygotowaniem specyfikacji przetargowych oraz najczęściej popełnianymi błędami w projektowaniu i budowie obiektów do odprowadzania oraz oczyszczania ścieków.
Współpraca polsko - ukraińska
Zorganizowano także polsko - ukraiński panel dyskusyjny - stronę polską reprezentowały: Konwent Kierowników Jednostek Komunalnych Województwa Podkarpackiego oraz Staropolski Klaster Wodny, zaś ukraińską przedstawiciele branży wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z członkami zarządu Stowarzyszenia „Ukrwodokanalekologja”. Panel był okazją do wymiany poglądów pomiędzy sąsiadami oraz podzielenia się pomysłami dotyczącymi wykorzystywanych technologii, sposobów zarządzania przedsiębiorstwami czy źródeł finansowania inwestycji.
Nie zabrakło również kursu szkoleniowego pt. „Ocena toksyczności (skażenia chemiczne) i ATP (skażenia mikrobiologiczne) w wodzie do spożycia i ściekach - nowa wartość dla przedsiębiorstw - praktyczne ćwiczenia” oraz bezpłatnych konsultacji prawnych i z zakresu technologii uzdatniania wody.
Ponadto odbyła się mini-Akademia Doskonalenia Umiejętności, której celem było m.in. pozyskanie wiedzy merytorycznej o najnowszych technologiach w zakresie pomiarów analitycznych, zapoznanie się z aparaturą kontrolno-pomiarową oraz możliwościami sprzętowymi, jak również nauka praktycznej konfiguracji i kalibracji urządzeń.
Kolejną, siódmą już edycję Międzynarodowych Targów Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS, zaplanowano na 8-10 września 2014 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.