Na Dolnym Śląsku powstają nowoczesne oczyszczalnie ścieków oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne o łącznej długości 450 km. Łączna wartość nowych inwestycji wynosi ponad 630 mln zł. Dolnośląskie spółki komunalne pozyskały te pieniądze z POIiŚ oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Samorządowcy zakończyli już budowę nowych oczyszczalni ścieków w Ziębicach i Sulikowie oraz unowocześnili zakłady w: Środzie Śląskiej. Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Strzelinie, Chociwelu i Bielawie. W regionie zakończono już budowę kilkuset kilometrów wodociągów i kanalizacji. 

WFOŚiGW we Wrocławiu jest Instytucją Wdrażającą POIiŚ. Dolnośląscy beneficjenci otrzymują od Funduszu merytoryczne i finansowe wsparcie. Obecnie Fundusz obsługuje 14 projektów z zawartymi umowami w ramach POIiŚ. Wojewódzki Fundusz m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne. 

Program Infrastruktura i Środowisko to najważniejsze źródło finansowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce. Łączna wielkość środków finansowych zaangażowanych w realizację POIiŚ na lata 2007–2013 wynosi 37,7 mld EUR, z czego wkład unijny to 28,3 mld EUR, zaś wkład krajowy – 9,4 mld EUR. To największa kwota pośród programów realizowanych kiedykolwiek w Unii Europejskiej, służąca rozwojowi infrastruktury, budowie dróg, kolei, mostów i kanalizacji, jak również obiektów nauki czy urządzeń sportowych. Ponad 5 mld EUR przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska.