Od ponad trzech miesięcy w Jaworznie działa powierzchniowe ujęcie wody pitnej SUW Piaskownia, będące częścią wartego ponad 122 mln zł projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzno – faza I”. Realizacja inwestycji kosztowała 19 mln zł i trwała 16 miesięcy. Dzięki niej udało się zwiększyć na terenie miasta produkcję własną wody, a tym samym zmniejszyć zakup tego surowca od zewnętrznych dostawców.

Woda (zaliczana do pierwszej klasy czystości) pobierana jest z Kanału Centralnego. Następnie jest uzdatniana i poddawana rygorystycznym procesom kontroli.
Sposób uzdatniania wody
Jak zapewnia MPWiK w Jaworznie, w celu ekologicznego i prawidłowego uzdatnienia wody na ujęciu Piaskownia stosuje się szereg nowych rozwiązań, opracowanych wspólnie z Politechniką Krakowską. Chodzi nie tylko o samą koncepcję uzdatniania wody, ale też stabilizację wód przed wprowadzeniem ich do sieci wodociągowej. W ramach projektu „powstały nowe budynki, w których zainstalowano m.in. kolumnę desorpcji, odpowiedzialną za usunięcie dwutlenku węgla oraz za natlenienie wody, koagulację mającą na celu wyłapanie większych frakcji zanieczyszczeń, filtry piaskowe i węglowe do zatrzymania wszelkich zawiesin i związków organicznych, a także system ozonowania wody i lampy UV służące do redukcji z wody substancji organicznych. Na koniec woda dla bezpiecznego transportu w kierunku miasta zabezpieczana jest podchlorynem sodu, który produkowany jest bezpośrednio na ujęciu z soli kuchennej w procesie elektrolizy” – informuje MPWiK Jaworzno.
Stała kontrola jakości
Woda uzdatniana w Piaskowni podlega rygorystycznym normom jakościowym wynikającym z rozporządzeń ministra zdrowia i ministra środowiska. Próbki są kontrolowane na każdym etapie produkcyjnym, monitorowane są przez nie tylko laboratorium MPWiK, ale też jednostki sanepidu i zewnętrzne akredytowane laboratorium.„(…) Na ujęciu zamontowano dodatkowe czujniki kontroli jakości wody. Na ujęciu brzegowym, tuż przy Kanale Centralnym, znajduje się detektor, który wiązką lasera prześwietla wpływającą na ujęcie wodę. Jest to czujnik kontrolujący jakość wody pod kątem substancji ropopochodnych. Nawet ewentualne, najmniejsze wykrycie tego typu substancji powoduje zamkniecie pracy całego obiektu. Dalej w komorze zbiorczej, gdzie również trafia woda surowa, zamontowany jest system biomonitoringu. Tu na straży jakości wody stoją małże słodkowodne, które również gwałtowanie reagują na zmianę parametrów fizykochemicznych wody, poprzez zamknięcie swoich muszli” – podaje MPWiK. Ponadto 24 godziny na dobę pracuje dyspozytor ujęcia, który obserwuje wszystkie parametry.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.