Wdrożenie dyrektywy ściekowej (dotyczy ona nie tylko ścieków komunalnych, ale też sektora rolno-spożywczego) jest bardzo ważne dla polskiej gospodarki wod-kan. To, co szczególnie w niej istotne, to zapis o odzysku wody ze ścieków, a także szansa na zwrot części poniesionych na inwestycje kosztów poprzez zagospodarowanie odpadów. Nasze dotychczasowe dokonania na tym polu są nadal bardzo mizerne w porównaniu w większością krajów unijnych, jednak obserwowany jest postęp w tym zakresie.
Klara Ramm-Szatkiewicz - Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Podczas konferencji pn. „Woda. Ścieki. Osady. Problemy i propozycje rozwiązań”, organizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” w dniach 15–16 stycznia, w swoim wystąpieniu na temat problemów do rozwiązania w zakresie komunalnych systemów kanalizacyjnych Klara Ramm-Szatkiewicz reprezentująca IGWP zwróciła uwagę m.in. na konieczność wdrożenia dyrektywy ściekowej (dotyczy ona nie tylko ścieków komunalnych, ale też sektora rolno-spożywczego). To, co szczególnie w niej istotne, to zapis o odzysku wody ze ścieków, a także szansa na zwrot części poniesionych na inwestycje kosztów poprzez zagospodarowanie odpadów. Nasze dotychczasowe dokonania na tym polu są nadal bardzo mizerne w porównaniu w większością krajów unijnych, jednak obserwowany jest postęp w tym zakresie.
Ramm-Szatkiewicz odniosła się też w swoim wystąpieniu do opublikowanego na początku roku raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat zagospodarowania osadów powstających w oczyszczalniach ścieków komunalnych w latach 2011–2012. Dokument ten nie daje rzetelnego obrazu gospodarowania odpadami, gdyż odnosi się raczej do działalności małych oczyszczalni ścieków, a temat został potraktowany wybiórczo.
Jeśli chodzi o właściwe systemy gospodarki osadowej, to prelegentka zwróciła uwagę na konieczność: minimalizacji masy i objętości odpadów, destrukcję patogenów, minimalizację kosztów transportu, wykorzystywanie osadów jako źródła energii, odzyskiwanie substancji odżywczych z osadów (fosfor, związki organiczne) oraz poszukiwanie źródeł przychodów.
Bardzo istotnym czynnikiem w gospodarowaniu ściekami jest odzysk wody ze ścieków, co od lat jest światowym trendem, do którego Polska też musi się dostosować. W związku z tym ważna jest współpraca z przemysłem, a w ramach tego stosowanie selektywnych metod usuwania szczególnych zanieczyszczeń, stosowanie obiegów zamkniętych, odzysk wody technologicznej oraz zarządzanie ryzykiem.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.