Czym są zasoby wodne?

Zasoby wodne to ogół wód podziemnych i powierzchniowych na danym obszarze. Większość z nich stanowią zasoby dyspozycyjne wód powierzchniowych (np. wielkość odpływów rzecznych z danej zlewni), które można wykorzystać gospodarczo, nie powodując naruszenia ekosystemu. Zasoby powierzchniowe charakteryzują się okresową odnawialnością, zdolnością do przemieszczania się i samooczyszczenia, ale są podatne na zanieczyszczenia.

Wykorzystanie zasobów wodnych

Obecnie 42% ogólnego zużycia wody w Europie dotyczy rolnictwa, 22% przemysłu, 18% wytwarzania energii, a pozostała część wykorzystywana jest na potrzeby komunalne.

Rolnictwo i wytwarzanie energii

W krajach europejskich jedna trzecia część wód bieżących przepływa w sztucznych zbiornikach powstałych przez zbudowane tamy, kanały itp. Rzeczne zapory stanowią element najważniejszy tych regulacji. Przy budowie i konserwacji budowli regulujących przepływy wodne oraz sztucznych zbiorników wodnych biorą udział firmy specjalizujące się w usługach. Na stronie firmy Aquamor – www.pracepodwodnegdansk.pl – możemy przeczytać, że jej nurkowie brali udział w budowaniu ujęcia wody w Redzie.

Woda ma obecnie coraz większy udział w energetyce odnawialnej. Sztuczne zbiorniki wodne i zapory wodne służą między innymi do przetwarzania energii wody na energię elektryczną lub cieplną. Natomiast podziemne źródła wód geotermalnych wykorzystuje się w celach typowo grzewczych.

Przemysł

Woda potrzebna jest praktycznie w każdej gałęzi przemysłu. Powszechnie wykorzystywana jest w m.in. procesach produkcyjnych, wydobywczych, transporcie itp.

Gospodarka komunalna

Zasoby wodne wykorzystywane są do zaspokajania potrzeb bytowych człowieka, ale również w szeroko rozumianej infrastrukturze miast i wsi np. do mycia ulic, placów, zraszania ogrodów, parków, w pożarnictwie itd.

Lecznictwo

Bogactwo dobroczynnych pierwiastków w wodzie pochodzącej z niektórych obszarów ziemi pozwala na wykorzystanie jej w lecznictwie jako źródło minerałów wpływających na procesy lecznicze organizmu.