Od lipca 2013 r. prace inwestycyjne realizowane są w dwóch osadnikach wstępnych. Wykonano już: naprawę powierzchni betonowych ścian, naprawę dna zbiorników i montaż nowych zgarniaczy dennych osadu, wymianę kolumny centralnej zbiorników (ze stalowej na żelbetową).
Fot. AQUANET SA
Ponadto, w drugiej połowie czerwca 2014 r. na teren Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach zostały przywiezione ogromne elementy dwóch kopuł o śr. 52 m (waga 30 ton), których montaż rozpocznie się nad osadnikami wstępnymi w lipcu br.
Rozładunku poszczególnych części kopuł i instalacji do oczyszczania powietrza pod kopułami dokonano za pomocą dźwigu. Do połowy lipca elementy pierwszej kopuły będą składane w całość na trawniku obok osadników. Następnie za pomocą dźwigu, gotowa kopuła zostaną przeniesione na docelowe miejsce, pokrywając osadnik.
Po przykryciu pierwszego osadnika nastąpią prace przy budowie drugiej kopuły i jej montaż analogicznie jak pierwszej.
Przy montażu pracują dwie brygady 6-osobowe. Montaż wykonuje konsorcjum firm realizujących kontrakt pod nadzorem dostawcy kopuły firmy z Hiszpanii JSF wraz
z jej polskim współpracownikiem firmą SIGATECH.
Po pomyślnym rozruchu technologicznym wspomnianych osadników, dwa kolejne zostaną poddane hermetyzacji.
Dostawa kopuł na pozostałe dwa zbiorniki nastąpi w połowie lipca 2014.
Na czym polega hermetyzacja osadników wstępnych?
Hermetyzacja (uszczelnienie) czterech osadników wstępnych to złożony i trudny technicznie proces obejmujący: modernizację osadników i budowę na każdym z nich odpowiednio sztywnej i wytrzymałej pokrywy o średnicy 52 m wraz z instalacją do oczyszczania powietrza gromadzącego się pod kopułą. Do oczyszczania powietrza zastosowane zostaną II - stopniowe instalacje do dezodoryzacji. I stopień oczyszczania powietrza realizowany będzie w oparciu o filtrację na złożu mineralnym pochodzenia wulkanicznego (typu Lava). II stopień będzie oparty na procesie suchej sorpcji chemicznej z zastosowaniem środków silnie utleniających.
To proces czasochłonny. Przebudowa pojedynczego osadnika wymaga kilku miesięcy prac, a ze względu na konieczność zachowania ciągłości funkcjonowania oczyszczali ścieków niemożliwa jest modernizacja wszystkich osadników jednocześnie. Oznacza to, że w każdym roku, począwszy od 2013 r., będą modernizowane dwa osadniki.
Dlaczego hermetyzujemy osadniki wstępne?
Hermetyzacja osadników wstępnych to istotny element polityki antyodorowej spółki Aquanet prowadzonej dla COŚ w Koziegłowach. Hermetyzacja ma na celu zmniejszenie uciążliwości zapachowej oczyszczalni. Ważnych informacji w zakresie funkcjonowania COŚ dostarczył specjalistom z Aquanet audyt odorowy prowadzony w latach 2011–2012, który zidentyfikował źródła emisji odorów. Hermetyzacja osadników wstępnych znalazła się również w rekomendacjach zawartych
w podsumowaniu badań oddziaływania COŚ na otoczenie, realizowanych od maja 2011 r. do kwietnia 2012 r. przez naukowców z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Wówczas analizie poddane zostały procesy technologiczne zachodzące w oczyszczalni, a także oddziaływanie zapachowe
i mikrobiologiczne obiektu wraz z oceną jego wpływu na zdrowie mieszkańców terenów w pobliżu COŚ.
Efekt hermetyzacji osadników wstępnych
Po całkowitym zhermetyzowaniu tych obiektów uciążliwość zapachowa COŚ powinna być zminimalizowana i zamknięta do granic oczyszczalni. Nie oznacza to jednak, że nieprzyjemny zapach z oczyszczalni przestanie być całkowicie odczuwalny. Specyfika pracy oczyszczalni ścieków wymaga regularnych przeglądów obiektów, co wiąże się z chwilową emisją odorów.
Wieża widokowa na al. Niepodległości
Na terenie inwestycji „Budowa kolektora ogólnospławnego 2200 mm wraz
z przelewem burzowym w al. Niepodległości” Aquanet postawił specjalną wieżę widokową, wykonaną z rury GRP, czyli materiału, z którego budujemy kolektor ogólnospławny w al. Niepodległości.
Można z niej obserwować postęp prac prowadzonych przy realizacji inwestycji obejmującej budowę: kolektora o śr. 2200 mm i dł. ok. 500 m oraz dwóch równoległych kolektorów o śr. 1400–1500 mm i dł. ok. 240 m. Wieża będzie w trakcie inwestycji przestawiana.
Przypominamy, że dzięki inwestycji zostanie usprawniony system działania kanalizacji ogólnospławnej miasta Poznania oraz zwiększy się bezpieczeństwo
w przypadku intensywnych opadów. Inwestycja o wartości 19 mln zł dofinansowana jest przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Informacje dodatkowe:
Inwestor: Aquanet SA
Wykonawca zadania: Konsorcjum firm: WUPRINŻ S.A. (lider), TERLAN sp. z o.o., HUSAR Budownictwo Inżynieryjne sp. z o.o., EKO PARTNERZY sp. z o.o.
Wartość inwestycji: 39 332 940 zł brutto (inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko)
Termin realizacji: 19 lipca 2013 r. – 31 marca 2015 r.
Warto wiedzieć: to pierwsza w Polsce hermetyzacja osadników wstępnych o tak dużej średnicy tj. 52 m wykorzystująca pokrywy „stałe - samonośne” z aluminium (przykładowo: osadniki wstępne w warszawskiej spółce wodociągowo-kanalizacyjnej mają średnicę 50 m i przykryte są ruchomymi pokrywami).
Więcej o inwestycji i trasa przebiegu kolektora www.inwestycjeunijne.aquanet.pl
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.