Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” w porozumieniu ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) podjęła się wydania pełnej czwartej edycji publikacji pt. „Wytyczne dotyczące jakości wody do picia”.
Jest to publikacja szczególnie ważna ze względu na kompleksowe podejście do zapewnienia konsumentom dostępności do bezpiecznej wody (stałe dostawy wody przystępnej cenowo i niestwarzającej zagrożenia dla zdrowia).
Wytyczne są uznawane na całym świecie jako najbardziej wiarygodne informacje w sprawie jakości wody pitnej i często stanowią podstawę dla tworzenia krajowych przepisów ustawowych i wykonawczych. Nowe założenia obejmują zalecenia dotyczące:
• wody pitnej, bezpieczeństwa, w tym minimalnych procedur specyficznych wartości orientacyjnych i jak powinny być stosowane;
• mikrobiologicznych zagrożeń, które nadal są głównym problemem w krajach zarówno rozwijających się i rozwiniętych;
• zmian klimatycznych, powodujących zmianę temperatury wody i opadów, silne i długotrwałych susz czy zwiększoną ilość powodzi i jej skutków dla jakości wody i niedoboru wody, uznając znaczenie zarządzania skutkami tych zjawisk jako część strategii zarządzania wodą;
• zanieczyszczeń chemicznych w wodzie pitnej, w tym informacji na temat substancji chemicznych nie rozważanych wcześniej takich jak pestycydy;
• kluczowych chemikaliów odpowiedzialnych za efekty zdrowotne poprzez picie wody, w tym arsenu, fluoru i ołowiu, a także takich jak azotan, selen, uranu oraz ubocznych produktów dezynfekcji.
Z Wytycznymi powinni zapoznać się wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczą w złożonym procesie zaopatrywania konsumentów w wodę do picia lub ochronie zdrowia, a więc:
• zarządzający wodociągami;
• pracownicy samorządów gminnych odpowiedzialni za zaopatrzenie mieszkańców w wodę do picia;
• inżynierowie projektujący i nadzorujący ujęcia, stacje uzdatniania wody, sieci i instalacje wodociągowe;
• producenci materiałów i wyrobów, z którymi ma kontakt woda do picia;
• wykonawcy wszelkiego rodzaju projektów związanych z wodą do picia;
• studenci inżynierii środowiska, inżynierii sanitarnej oraz zdrowia publicznego, a także uczniowie odpowiednich techników i szkół zawodowych.
Wytyczne zawierają najnowsze badania naukowe i po raz pierwszy zostały wzbogacone o szczegółowe dane na temat niepokojących zanieczyszczeń pojawiających się w wodzie pitnej. Mają kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu powszechnych obaw dotyczących możliwego zagrożenia dla zdrowia człowieka, wynikających na przykład ze śladów leków wykrytych w wodzie pitnej. Zawierają setki ocen ryzyka w konkretnych zagrożeniach, których nośnikiem jest woda.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.