Strona www.powodz.gov.pl pojawiła się właśnie w całkowicie nowej odsłonie. Ma zupełnie nowy wygląd i funkcjonalności. Znajdziemy na niej wiele ważnych informacji dotyczących minimalizacji ryzyka powodziowego. Oprócz aktualności, publikowane są tam także materiały edukacyjne, które pozwolą przygotować się lepiej na sytuacje zagrożenia powodziowego. Na stronie znajdziemy również doniesienia o bieżącej sytuacji hydrologicznej oraz formularz kontaktowy, poprzez który można zadać pytanie ekspertom ds. zarządzania ryzykiem powodziowym. Strona dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

– Plany zarządzania ryzykiem powodziowym otwierają nowy rozdział w spojrzeniu na ochronę powodziową w Polsce. Dzięki nim wprowadzamy podejście strategiczne, a tym samym bardziej kompleksowe i skoordynowane w dorzeczach. Pozwoli to na unikanie przypadkowości inwestycji i ograniczania do działań doraźnych – powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej - Prowadzona obecnie kampania informacyjna i edukacyjna, to bardzo ważny element komunikacji z interesariuszami, szczególnie z tymi osobami, które są bezpośrednio zagrożone powodzią. Naszym obowiązkiem jest to, aby wszyscy mogli znaleźć miejsce, które pozwoli im zdobyć wiedzę niezbędną do odpowiedniego przygotowania się do groźnego zjawiska jakim jest powódź. Dlatego powstał portal www.powodz.gov.pl – dodał prezes Sumisławski.

Celem przygotowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym jest ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, a także ich otoczenia. Działania te mają na celu minimalizację zidentyfikowanych zagrożeń oraz obniżenie strat powodziowych.

Obowiązek sporządzenia planów zarządzania ryzykiem powodziowym wynika z Dyrektywy Powodziowej oraz ustawy Prawo wodne. Za opracowanie planów na poziomie obszarów dorzeczy odpowiedzialny jest Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, natomiast dla regionów wodnych – Dyrektorzy poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Projekt PZRP realizowany będzie do końca 2015 r. i zostanie udostępniony już pod koniec grudnia tego roku, także na stronie internetowej www.powodz.gov.pl.  

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.