Filtry workowe są powszechnie stosowane w przemyśle ze względu na niewielkie gabaryty i dużą przepustowość. Filtracja cieczy za pomocą worków filtracyjnych stanowi bardzo ekonomiczny sposób filtracji zawiesin. Jest on popularny w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie przy doczyszczaniu farb, lakierów, żywic, a także lepkich cieczy takich jak oleje jadalne i przemysłowe.
Zaletą stosowania filtrów workowych jest niski koszt filtracji, szczególnie na typowych workach filcowych oraz siatkowych. Worki filtracyjne wykonane z filcu filtracyjnego, charakteryzujące się wgłębnym mechanizmem filtracji (który umożliwia usuwanie zanieczyszczeń typu żelowego), stosowane są przy procesach wymagających efektywności od 1 µm do 100 µm. Worki wykonane z tkaniny filtracyjnej dostępne z dokładnością od 5 µm do 1200 µm są najczęściej stosowane do bardziej zgrubnej filtracji. Worki siatkowe, w zależności od aplikacji, mogą być do pewnego stopnia regenerowane (myte). Natomiast worki filcowe są zazwyczaj jednorazowego użytku. Worki filtracyjne zaprezentowano na fot. 1.
Fot. 1 Worki filtracyjne wypełnione wodą
Worki filtracyjne umieszczane są w specjalnych obudowach przystosowanych do szybkiego otwierania w celu wymiany zużytego worka. Przykładową obudowę filtra workowego przedstawiono na rys. 2.
Fot. 2. Obudowa filtra workowego
W przypadku filtracji dużych ilości cieczy stosuje się obudowy wieloworkowe. Ilość worków w jednej obudowie może dochodzić nawet do kilkudziesięciu sztuk. Umieszczenie wielu worków skraca czas ich wymiany oraz oszczędza miejsce. Samo czyszczenie lub wymiana worków jest jednak realizowana ręcznie, co przy dużej ilości worków powoduje wydłużenie czasu przestoju. W związku z tym filtry workowe, podobnie jak prasy filtracyjne, stosuje się na końcowym etapie procesu filtracji jako doczyszczenie finalnego produktu po filtracji wstępnej.
Stosowanie filtrów workowych jako głównego rozwiązania dla procesu filtracji jest możliwe. Filtr workowy posiadający takie zastosowanie wymaga jednak użycia kilku obudów połączonych ze sobą szeregowo. W kolejnych obudowach zakładane są worki o coraz mniejszych oczkach. Ma to na celu zmniejszenie obciążenia zanieczyszczeniami oraz wydłużenie czasu pracy worka o finalnej dokładności filtracji.
W celu utrzymania ciągłości procesu filtracji obudowy workowe łączy się ze sobą równolegle. Filtracja jest prowadzona na jednym filtrze. Gdy osiągnie on duży spadek ciśnienia jest odcinany, a strumień zawiesiny podaje się na drugi filtr.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.