Organizatorzy przyjęli w tym roku około 20 tys. odwiedzających, którzy mogli zapoznać się z nowościami technologicznymi, prezentowanymi przez 553 wystawców z 26 krajów.

Oferta firm prezentujących się w trakcie targów koncentrowała się m. in. wokół następujących zagadnień: pozyskiwanie wody; uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków; dystrybucja wody i odprowadzanie ścieków; rurociągi energetyczne; technika pomiarów, regulacji i analiz; armatury; pompy; ochrona wód; wyposażenie dla przemysłu; maszyny budowlane; maszyny i urządzenia do eksploatacji podziemnej; odsalanie wody morskiej, ochrona przeciwpowodziowa, geotermia.

Oprócz prezentacji targowych w Berlinie odbyły się liczne seminaria, konferencje, sesje naukowe, wystawy sprzętu oraz pokazy technologii. Organizatorzy przygotowali także ofertę edukacyjną dla najmłodszych gości targów, którzy mogli na własne oczy przekonać się, jak działają instalacje wodno-kanalizacyjne i wziąć udział w ciekawych konkursach oraz zabawach.
Otwarcie targów

Podczas uroczystego otwarcia targów Jörg Simon, przewodniczący stowarzyszeń branżowych DWA, DVGW, BDEW, VKU, DBVW i ATT oraz prezes zarządu WASSER BERLIN e.V. i Berliner Wasserbetriebe, wręczył niemieckiej minister środowiska raport, dotyczący sytuacji ekonomicznej niemieckiej branży wod-kan. Dokument ten przygotowywany jest od 2015 r. i jest to jego czwarta edycja. To jedyny tego typu raport w Europie, który wskazuje na możliwości rozwoju całej branży w kontekście perspektyw biznesowych.

Pierwszego dnia targów głos zabrali także przedstawiciele władz takich państw, jak Bułgaria czy Jordan, którzy wypowiadali się m.in. na tematy reform w branży wodno-kanalizacyjnej czy też potrzeb w zakresie dostaw wody pitnej.
 

Nagrody GSTT

Podczas uroczystego otwarcia targów wręczono także nagrody GSTT – Niemieckiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych. III nagrodę z rąk przewodniczącego GSTT Jensa Hölterhoffa odebrała firma Vattenfall Europe Wärme AG w imieniu Arge Düker Müggelspree, która zrealizowała instalację rurociągu pod rzeką Spree.

II miejsce zajął projekt obejmujący bezwykopową rehabilitację kanału ściekowego o średnicy 1,5 m, a laureatem I nagrody została firma Emschergenossenschaft za budowę 47-kilometrowego kanału ściekowego.

Uhonorowano także inwestycję zagraniczną – wyróżnienie w tej kategorii odebrała spółka National Water Company of Saudi Arabia za budowę kolektora ściekowego w Mekce.

Pipeline Construction Challenge Berlin

Podczas tegorocznej edycji Wasser Berlin International 2015 po raz pierwszy pojawiło się wydarzenie poświęcone tematyce budowy rurociągów.

Pipeline Construction Challenge Berlin odbyło się podczas Wasser Berlin International 2015 po raz pierwszy. Organizatorzy zaproponowali wykłady i warsztaty przeznaczone dla młodych ludzi, którzy rozpoczynają bądź planują rozpocząć karierę w branży wodno-kanalizacyjnej. Jednym ze sposobów zachęcenia ich do pracy był zaplanowany na 25 marca Pipeline Construction Challenge Berlin – konkurs, w którym wzięły udział 3-osobowe drużyny. Zademonstrowały one, dlaczego podczas budowy rurociągów kluczowe jest połączenie umiejętności, nowoczesnych materiałów i innowacyjnych technologii.

No-Dig Berlin

Już po raz drugi razem z Wasser Berlin odbyły się targi NO DIG Berlin. W tej samej lokalizacji odwiedzający targi mogli się więc zapoznać się także z ofertą firm z branży bezwykopowej, które prezentowały sprzęt i nowinki technologiczne.

Wystawie towarzyszyła dwudniowa konferencja International Pipeline Symposium (ILBS), która pozwoliła specjalistom z branży na wymianę wiedzy i doświadczeń z przedstawicielami firm bezwykopowych z całego świata.

Zobacz fotogalerię z targów Wasser Berlin 2015