W połowie lutego w hotelu „Żubrówka” w Białowieży odbyła się konferencja dotycząca prawnych i praktycznych aspektów zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Skupiła ono grono przedstawicieli branży wod-kan, zarówno tych reprezentujących środowisko inwestorskie, jak też producentów czy dostawców.
Fot. inzynieria.com
Partnerami tego wydarzenia były firmy: KanRo Ltd sp. z o.o., Proffico sp. z o.o., Per Aarsleff sp. z o.o., Fusion Polska sp. z o.o., AVK Armadan sp. z o.o. Rolę koordynatora spotkania pełnił dr inż. Marek Brzozowski. Patronat organizacyjny sprawowały: Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowców z siedzibą w Olsztynie i Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, a patronat naukowy – Politechnika Białostocka. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa”.
Część merytoryczną pierwszego dnia konferencji rozpoczęło wystąpienie prof. dra hab. Lecha Dzienisa – rektora Politechniki Białostockiej, który omówił wybrane technologie i urządzenia w zakresie oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów. Przedstawiciele przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych z Łomży i Góry Kalwarii na ich przykładzie zreferowali odpowiednio doświadczenia w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych oraz eksploatację małych samochodów ssąco-płuczących z odzyskiem wody. Prof. dr hab. inż. Ziemowit Suligowski z Politechniki Gdańskiej w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienia związane z dokumentacją geotechniczną i jej standaryzacją.
Nie zabrakło też prezentacji firmowych, podczas których prelegenci omawiali modelowe rozwiązania technologiczne dla oczyszczalni ścieków w świetle nowej perspektywy finansowej, bezwykopową odnowę sieci kanalizacyjnych w odniesieniu do optymalizacji planów modernizacyjnych oraz połączenia elektrooporowe i doczołowe w nowo budowanych sieciach z PE.
Blok wykładowy drugiego dnia rozpoczął się od referatu mecenasa Mirosława Krzyszczaka na temat nowego orzecznictwa Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przyłączy. Do zagadnień prawnych odnosiło się też drugie wystąpienie tego samego prelegenta, dotyczące nowych zasad uzgadniania projektowanych sieci uzbrajania terenu w ramach narad koordynacyjnych. Z kolei problematyką finansowania inwestycji w branży wod-kan w ramach nowej perspektywy na lata 2015–2020 zajął się przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do kwestii finansowych nawiązywała też prezentacja dr inż. Marka Brzozowskiego z AVK Armadan sp. z o.o., który wygłosił referat pt. „Ekonomiczne uzasadnienie stosowania nowoczesnych technologii”. Do tego zagadnienia na przykładzie OPWiK w Ostrołęce odniósł się przedstawiciel tegoż przedsiębiorstwa. O swoich doświadczeniach i problemach dotyczących branży wod-kan mówili też prelegenci z innych wodociągów, skupiając się m.in. na takich kwestiach, jak: rozliczanie projektów unijnych oraz opracowywanie wniosków końcowych (Wodociągi Białostockie); praktyczne doświadczenia w zakresie oczyszczania powietrza „zło-wonnego”; rozwiązania gospodarki osadowej dla małych miejscowości (Wodociąg Marecki); rolnicze wykorzystanie osadów po ściekowych; wybrane metody rewitalizacji kanalizacji.
Podczas tzw. Nocy Wodoskarów organizatorzy wręczyli liczne nagrody i wyróżnienia branżowe, m.in. w takich kategoriach jak: Wodoskar Roku (za zasługi na rzecz środowiska komunalnego nagrodę otrzymał Adam Makieła ze Świnoujścia), Manager Roku (uhonorowano Pawła Specjalskiego – prezesa Wodociągu Mareckiego) czy Żubr Technologii (nagrody otrzymały firmy wodociągowe z Łomży, Wołomina, Lidzbarka Warmińskiego, Łomianek).
Trzynasta edycja białowieskiej konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem osób związanych z branżą wodno-kanalizacyjną – w spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób.
Zobacz fotogalerię z XIII Wodociągowej Konferencji Regionalnej w Białowieży
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.