Prace wiertnicze w ramach realizacji największego w Europie projektu mikrotunelowego trwały od połowy marca 2014 r. do początku lutego br. Obecnie budowane są komory żelbetowe, które połączą kolektory Burakowski i Burakowski-Bis.

Na placu budowy zaangażowanych jest około 160 osób, jednak w najbliższych tygodniach ilość pracowników zwiększy się do około 270 w związku koniecznością wykonania robót mających na celu przekierowanie ścieków do nowych kolektorów.

Jak wyjaśnia kierownik budowy, Krzysztof Michalczuk ze spółki Inżynieria Rzeszów, najbardziej wymagającymi działaniami realizowanymi aktualnie na budowie są roboty zawiązane z wykonywaniem konstrukcji komory żelbetowej K6.1. Roboty są skomplikowane, gdyż są prowadzone przy działającym technologicznie kolektorze Burakowskim – jest to możliwe dzięki odpowiednim zabezpieczeniem w postaci konstrukcji stalowej.

„Należy pamiętać, że kolektorem tym transportowana jest większość ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do OŚ „Czajka”. Ponadto roboty prowadzane są w skomplikowanych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych” – podkreśla Michalczuk.

W ciągu najbliższych tygodni wykonywane będą głównie roboty związane z budową żelbetowych komór rewizyjnych i połączeniowych. Rozpocznie się też operacja przekierowywania ścieków.

TYLKO U NAS: Edyta zakończyła drążenie mikrotunelu w Warszawie