Patronat organizacyjny nad wydarzeniem objęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego. Patronat honorowy sprawowali: Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z siedzibą w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie. Patronat Naukowy nad seminarium objęła Politechnika Białostocka, a wsparcie medialne zapewnił kwartalnik" Inżynieria Bezwykopowa" oraz wydawnictwo Seidel-Przywecki sp. z o.o. Wśród firmowych partnerów konferencji znaleźli się: AVK Armadan sp. z o.o., AquaRD sp. z o.o., Fusion Polska sp. z o.o., Logic Synergy sp. z o. o., Per Aarsleff sp. z o.o. i Wilo Polska sp. z o.o.

Podczas dwóch dni wykładowych zaprezentowano kilkanaście referatów, które dotyczyły m.in.: zagospodarowania osadów; złóż biologicznych zraszanych w oczyszczaniu powietrza; transportu i oczyszczania ścieków; tlenowych i tlenowo-beztlenowych metod unieszkodliwiania osadów ściekowych. Tematyka systemów informatycznych była poruszana w kontekście kompleksowego zarządzania siecią wod-kan. Omawiano również monitoring sieci wodociągowej oraz temat ekonomicznego uzasadnienia stosowania nowoczesnej armatury dla sieci wod-kan. Optymalizacja gospodarki osadowej została zaprezentowana na przykładzie oczyszczalni ścieków w Radomiu, a zmiana parametrów procesów technologicznych gospodarki osadowej w wyniku podwyższonego usuwania związków biogennych ze ścieków komunalnych na bazie doświadczeń z Aglomeracji Gdynia. Nie zabrakło również wystąpienia dotyczącego renowacji kanalizacji metodami bezwykopowymi.

Organizatorzy zadbali również o to, by podczas warmińskiego spotkania omówione zostały istotne dla branży kwestie prawne, jak np. wybór wykonawcy zadania inwestycyjnego w sektorze wodno-kanalizacyjnym czy nowelizacja prawa budowlanego w zakresie istotnym dla tego sektora. W programie znalazł się również przegląd najnowszego orzecznictwa antymonopolowego w sprawie przyłączy.

Ciekawym punktem programu było przedstawienie z dziennikarskiego punktu widzenia mitów funkcjonujących w public relations i zwrócenie uwagi słuchaczy na to, dlaczego nie warto angażować się w tzw. zły PR.

Poza programem merytorycznym organizatorzy przygotowali również dla gości uroczystą kolację na dziedzińcu zamku biskupów warmińskich. Część uczestników wzięła udział w zwiedzaniu Term Warmińskich, które zostały zaprojektowane tak, aby uwzględnić naturalne ukształtowanie terenu działki, jej spadków i walorów widokowych.

Fotogaleria z II Warmińskiego Seminarium Firm Komunalnych