Obecnie każdy z zakładów wodociągowych w stolicy jest wyposażony w zaawansowane, efektywne układy technologiczne, pozwalające zapewnić wszystkim mieszkańcom aglomeracji dostęp do wody o najwyższej jakości – podano w komunikacie prasowym. 

Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwolą na wyeliminowanie z uzdatnianej wody chloru, który przede wszystkim niekorzystnie wpływa na walory smakowe i zapachowe.

Inwestycja polegająca na rozbudowie systemu uzdatniania wody dodatkowo o ozonowanie pośrednie i filtrację na granulowanym węglu aktywnym została zrealizowana w ramach projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza IV”. Zbudowano m.in. kompleksową stację ozonowania i filtrów węglowych, pompownię pośrednią, budynek magazynowy, zaplecze techniczne oraz zmodernizowano część istniejącej infrastruktury.

Wdrożenie nowej technologii uzdatniania powoduje, że z wody skuteczniej usuwane są cząstki organiczne, co pozwala na zmniejszenie dawek środków stosowanych do końcowego etapu, czyli dezynfekcji – wyjaśnia MPWiK.

Wydajność zakładu wynosi 100 tys. m3, a średnia dobowa produkcja to około 65 tys. m3 wody. Taka ilość wody w około 30% zabezpiecza zapotrzebowanie Warszawy. Jak podkreślają wodociągowcy, bezpośrednim efektem inwestycji powinna być istotna poprawa smaku i zapachu wody, odczuwana przez mieszkańców blisko 1/3 powierzchni miasta (Wawer, Rembertów, Praga-Południe, Wilanów, części Pragi-Północ, Targówek, rejon Mokotowa i Śródmieścia poniżej Skarpy Wiślanej). Ostatecznie jednak na smak i zapach wody wpływa jakość rur, którymi woda doprowadzana jest do odbiorcy w budynku. Jeśli rury są stare, skorodowane i kiepskiej jakości, trudno będzie odczuć efekty właśnie zakończonej w Warszawie inwestycji.