Opracowany w Gliwicach inteligentny monitoring sieci wodociągowych, pomagający oszczędzać wodę, a także zdolny do przewidywania i wykrywania awarii, znalazł się wśród informatycznych rozwiązań Smart City, rekomendowanych przez Microsoft dla poprawy jakości życia w miastach - podaje PAP.
Fot. Pixabay
Firma Future Processing z Gliwic została strategicznym partnerem amerykańskiego koncernu Microsoft i jego inicjatywy inteligentnych miast CityNext.
Pilotażowe wdrożenie związane z oszczędzaniem wody to rozwiązanie unikalne w skali europejskiej i - co ważne - powtarzalne, czyli możliwe do zastosowania gdzie indziej - wyjaśnia dyrektor polskiego oddziału Microsoft ds. sprzedaży do sektora publicznego Wojciech Życzyński.
Duże możliwości oprogramowania
Stworzone w Gliwicach oprogramowanie ma pomóc w lepszym gospodarowaniu wodą. Prototyp wykorzystuje metodologię IWA (The International Water Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Wody), która wprowadza standardy i dobre praktyki w zrównoważonej gospodarce zasobami wodnymi.
„W oparciu o te wytyczne mapę miasta podzielono na strefy, które można obserwować na ekranie komputera i poddawać szczegółowym analizom. Dzięki oprogramowaniu można nie tylko zbierać dane o zużyciu wody, ale też bardziej efektywnie diagnozować pracę sieci (ograniczając obszar prac diagnostycznych) i szybko reagować na sytuacje niepożądane. W założeniu system ma nie tylko reagować na awarie, ale je przewidywać i zapobiegać” - podaje PAP.
System pozwala na błyskawiczne reagowanie na pewne zdarzenia - kiedy coś się dzieje, wówczas ta informacja od razu trafia do operatora i odpowiednich służb. Ponadto na podstawie danych przepływomierzy oraz uwzględniając topografię badanego terenu może pomóc w bilansowaniu dowolnej strefy systemu wodociągowego. Z kolei obserwując ciśnienie wody może przewidywać zbliżającą się awarię (za duże ciśnienie może prowadzić do rozsadzenia rury, za małe - oznaczać jej nieszczelność).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.