Na wsiach będą powstawać sieci wodociągowe i kanalizacyjne, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, a nawet przydomowe oczyszczalnie.

Jak dowiedział się portal www.inzynieria.com, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego już wpłynęło 150 wniosków. A że opiewają na kwotę około 178 mln zł, to podjęto decyzję, że na pomoc będzie mogło liczyć 65 wniosków z pierwszej części listy, które uzyskały najwyższą punktację.

- Oczywiście lista może się jeszcze zmienić, bo jak dojdzie weryfikacja punktacji, może zdarzyć się tak, że któryś z wniosków wypadnie. Mamy jednak nadzieję, że większość otrzyma pierwotną ocenę - mówi Beata Górka, rzecznik prasowy UMWL.

Lista robót, które uzyskają finansowanie, powinna być opublikowana w kwietniu.

Akurat w przypadku wschodniej Polski, taki projekt to niemal skok cywilizacyjny, więc nie ma co się dziwić dużemu zainteresowaniu.

- Oczywiście, że ludzie czekają i dlatego gminy występują z wnioskami. No bo jeśli będzie kanalizacja we wsi, to ludzie z jakiś odłożonych pieniędzy wybudują sobie łazienkę w domu. Jeśli będzie oczyszczalnia ścieków, to środowisko będzie inaczej wyglądało. Nie pojawi się pokusa, żeby nieczystości odprowadzać nie wiadomo gdzie - dodaje rzecznik.

Władze województwa liczą na poprzetargowe oszczędności związane ze zmiennym kursem euro. Może to wpłynąć na wykonanie większej liczby prac. - To bardzo ważne działania i bardzo byśmy chcieli, żeby tych pieniędzy było jak najwięcej - przyznaje Górka.

Przeczytaj także: Dąbrowskie Wodociągi wykorzystują kosmiczną technologię