Tegoroczne, trzydniowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Prawne i praktyczne aspekty zarządzania gospodarką wodno-ściekową”. Cykl wystąpień rozpoczął prof. dr hab. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, który mówił o wykorzystaniu autotermicznej tlenowej stabilizacji do dezintegracji termicznej mikroorganizmów w osadach ściekowych. Proces dezintegracji prowadzi do rozerwania błony komórkowej i lizy komórek mikroorganizmów, wskutek czego składniki komórki stają się potencjalnie dostępne jako substrat dla żywej biomasy heterotroficznej, a woda biologiczna wcześniej związana wewnątrzkomórkowo zostaje uwolniona, co umożliwia uzyskanie wyższej efektywności odwadniania – tłumaczył rektor. 

Potem głos zabrał dr hab. inż. Andrzej Butarewicz (także PB), który przygotował wykład pt. „Zastosowanie ultradźwięków do dezintegracji mikroorganizmów w ściekach i osadach ściekowych”. O mieszanych systemach kanalizacji sanitarnej na przykładzie gminy miasta Marki opowiadali prof. dr hab. Zbigniew Haidrich, Paweł Specjalski oraz Zbigniew Maksym. Z kolei problemy jakości armatury w aspekcie zmian zachodzących w podłożu gruntowym, z wyraźnym wskazaniem konsekwencji zmian w podłożu w trakcie eksploatacji, omawiał prof. dr hab. inż. Ziemowit Suligowski z Politechniki Gdańskiej. Z zaciekawieniem słuchano wystąpienia Tomasza Janke z firmy Kanro, który mówił o nowych rozwiązaniach w zakresie pojazdów komunalnych wykorzystywanych w branży wod-kan

Gospodarka ściekowa wiąże się z przeciwdziałaniem uciążliwości odorowej. Kajetan Paweł Specjalski, prezes spółki Wodociąg Marecki, wyjaśniał, jak ważna przy doborze metody oczyszczania powietrza jest analiza składu emisji gazów. Za każdym razem trzeba bowiem dobrać najbardziej efektywną metodę redukcji emisji dla danej aplikacji – stwierdził. 

Pierwszy dzień konferencji zakończył się uroczystym bankietem, podczas którego zebrano kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomoc dla miejscowego domu dziecka. 

Dzień później powrócono do merytorycznej części programu, m.in. do zmian w ustawie „Prawo zamówień publicznych”. Wybrane zagadnienia omówił dr inż. Janusz Dolecki. Z kolei techniki biofiltracji standardowej i zaawansowanej dla potrzeb usuwania powietrza złowonnego z obiektów gospodarki komunalnej przedstawili Victoriano Sanz Losada, Mariusz Chojnacki i Kajetan Paweł Specjalski. Zwieńczeniem dnia było ognisko w Puszczy Białowieskiej.


W czasie wspomnianego bankietu tradycyjnie już wręczono wyróżnienia. I tak, Stanisław Kusy, emerytowany prezes Wodociągowo-Ciepłowniczej Spółki COWiK w Bartoszycach, otrzymał tytuł Budowniczego Wodociągów, a Dariusz Andrzej Gąsiewski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno-Ściekowej w Kolnie, został uznany Przyjacielem Olsztyńskich Wodociągów.

Z kolei Wodociągowcem Roku 2016 wybrano Wojciecha Jassaka, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku. Menedżerem Roku został Sebastian Budziszewski, prezes Milanowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Do tego Wodoskara Roku otrzymał Janusz Dawidziak, prezes spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja w Goleniowie. Żubry Technologii 2016 dostały: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wielkopolskim, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łapach oraz Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim. Nagroda SuperŻubr 2016 przypadła Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Odebrała ją prezes IGWP, Dorota Jakuta. Ponadto Izba, która w tym roku obchodzi 25-lecie, uhonorowała Andrzeja Malinowskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej oraz Wojciecha Jassaka, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku. Obaj uczestniczyli w tworzeniu Izby i do dziś są z nią związani.

Organizatorzy pamiętali również o Marku Brzozowskim, który od wielu lat koordynuje imprezę. Otrzymał on podziękowania od Stowarzyszenia Wodociągi Podlaskie, Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego z siedzibą w Olsztynie oraz od Politechniki Białostockiej.

Zobacz fotogalerię z XV Konferencji Naukowo-Technicznej WOD-KAN