Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Fot. Sergei_Salnikov/Shutterstock
W chwili obecnej często stosowaną przez organy gminy praktyką jest zamieszczanie w uchwałach, a więc aktach prawa miejscowego, zapisów wprowadzających obowiązek ponoszenia opłaty za przyłączenie do gminnej sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. Opłata ta jednak, wg Prokuratora Generalnego, pobierana jest bez upoważnienia ustawowego i narusza art. 7, art. 84 i art. 94 Konstytucji RP.
Z tych względów prokurator Robert Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów z prośbą o dokonanie analizy zgodności z prawem uchwał dotyczących warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości polegających na nakładaniu na mieszkańców obowiązku ponoszenia opłaty przyłączeniowej za możliwość podłączenia budynku do gminnych sieci, prokuratorzy mają obowiązek podjęcia działań zmierzających do zakwestionowania tych zapisów, jako nie posiadających upoważnienia ustawowego – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Zgodnie z informacjami Prokuratury Krajowej uprawnienie prokuratora do zaskarżania uchwał, które są aktami prawa miejscowego, wynika z ustawy Prawo o prokuraturze oraz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Przeczytaj również: "Po dwóch latach mieszkańcy będą mieć dostęp do bieżącej wody?"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.