- Niski poziom może być pokusą, by sprawdzać, czy można ją pokonać, co stanowczo odradzamy. Pamiętajmy, że Wisła jest zawsze niebezpieczna - mówił ówczesny wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Wisła jest nieprzewidywalna, dno ciągle się zmienia, a wiry i prąd jest silny - dodawała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Miasto rekordowo niski stan wody wykorzystało do uprzątnięcia śmieci, jakie odsłoniła opadająca rzeka. Jeszcze przed 17 sierpnia z koryta Wisły usunięto 100 m3 najróżniejszych rzeczy. Potem na ten cel z rezerwy budżetowej przeznaczono dodatkowe 300 tys. zł. Chodziło głównie o rzeczy, które mogą zagrażać żegludze.

Z nurtu Wisły wyciągano stare opony, beczki, złom czy butelki. Ale nie tylko, bo w Wiśle znaleziono też wrak statku, fragment trakcji kolejowej, drezynę czy "smoka" (końcówkę przewodu, którym czerpano wodę w XIX w.).

- Wisła kusi teraz poszukiwaczy skarbów, więc chciałbym przypomnieć, że jeśli coś znajdziemy, a nie jesteśmy pewni czy to zabytek, należy zgłosić znalezisko do Stołecznego Konserwatora Zabytków – apelował Huber Kowalski, archeolog, który kilka lat wcześniej wydobył z dna Wisły skarby zrabowane przez Szwedów.

Z rzeczami o dużych gabarytach musiał radzić sobie sprzęt ciężki.

Dwa lata temu niski stan wody już od początku lipca powodował utrudnienia w żegludze po Wiśle w Warszawie. 17 sierpnia z czterech przepraw promowych działała tylko jedna.

Ponadto w tamtym czasie na dużej części wodowskazów na rzekach Mazowsza występował stan suszy hydrologicznej.   

Tak sytuacja wygląda dziś

W tej chwili, zgodnie z komunikatem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z 16 sierpnia 2017 r., stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody niskiej i średniej.

Jaka jest sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Warszawie? - W ciągu najbliższej doby na Wiśle spodziewane są na ogół: od Zawichostu do ujścia Kamiennej oraz od ujścia Narwi do Włocławka - niewielkie spadki stanu wody, od ujścia Kamiennej do ujścia Wieprza oraz od ujścia Świdra do ujścia Narwi - niewielkie wahania stanu wody, a od ujścia Wieprza do ujścia Świdra - niewielkie wzrosty stanu wody. Na całym odcinku rzeki stany wód w strefie stanów niskich - podaje KZGW.

Zobacz także: w Warszawie otwarto trzeci odcinek bulwarów. "Są najładniejsze na świecie” [zdjęcia]