Właściwy sposób wydatkowania środków krajowych lub unijnych należy przede wszystkim poprzedzić zdobyciem odpowiedniej wiedzy na ten temat. Stąd – jak przyznał Jacek Starostka, naczelnik Wydziału Inżynierii Miejskiej Biura Infrastruktury – pomysł na seminarium, które zorganizował Urząd m.st. Warszawy we współpracy z firmą Uponor Infra. Spotkanie dotyczyło właśnie infrastruktury podziemnej terenów zurbanizowanych.

Warszawa realizuje krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych, który wiąże się z rozbudową sieci kanalizacyjnej. To duże inwestycje – chcemy, aby były realizowane z użyciem materiałów jak najbardziej adekwatnych do warunków występujących w mieście i żeby to było wykonawstwo, które zapewni nam na wiele lat bezawaryjne działanie systemów – powiedział Starostka.

W trakcie seminarium swoją wiedzą ekspercko-zawodową i naukową dzieliło się kilku prelegentów. Paweł Pill (Uponor Infra) zaprezentował referat pt. Niezawodne systemy polietylenowe jako odpowiedź na rosnące oczekiwania wynikające z szybkiego rozwoju infrastruktury obszarów zurbanizowanych. Prof. dr hab. inż. Daniel Słyś (Politechnika Rzeszowska) z kolei porównywał rury PEHD i GRP, analizując rozwiązania materiałowe w aspekcie budowy systemów retencji: jak zaznaczył, wszystkie cechy wymienionych przez niego przewodów są tak samo istotne – inwestycja jest procesem złożonym, w którym należy brać pod uwagę cały szereg różnych czynników. Prof. dr hab. inż. Józef Dziopak (Politechnika Rzeszowska) omówił kwestię tworzenia systemów retencyjnych kanałów ściekowych, przypominając, że mimo iż ścieków sanitarnych w ciągu roku przepływa przez kanalizację o 25% więcej niż wód opadowych, to w przypadku deszczówki kanały muszą być znacznie większe. Podkreślił też wagę tematyki zagospodarowania wód opadowych; z kolei elementem gospodarowania ściekami jest planowanie, budowa i eksploatacja liniowych obiektów kanalizacyjnych, o czym mówił dr hab. inż. Andrzej Raganowicz (Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Taufkirchen).


Infrastruktura podziemna terenów zurbanizowanych. Zastosowania systemów PEHD

W czasie seminarium nie zabrakło też miejsca na przedstawienie interesujących inwestycji. Ciekawe aspekty realizacji budowy kolektorów ogólnospławnych Lee Tunnel w Londynie zaprezentował Simon Thomas (Asset International Ltd), natomiast Obiekt Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych (OUOW) Żelazny Most (inwestycja KGHM Polska Miedź) pod kątem zastosowania rur i materiałów z polietylenu dla nietypowych i wymagających mediów w trudnych warunkach terenowych przedstawił dr inż. Krzysztof Wrzosek (Politechnika Warszawska).

Podstawą dobrej inwestycji jest właściwa koncepcja – o tym przekonywał dr inż. Apoloniusz Kodura, omawiając badania przeprowadzane wspólnie z prof. dr hab. inż. Markiem Mitoskiem (Politechnika Warszawska) oraz trafne prognozowanie trwałości zastosowanych przewodów – tym tematem zajął się dr inż. Leszek Wysocki (Politechnika Wrocławska)

Dlaczego temat seminarium jest tak istotny?


dr inż. Krzysztof Wrzosek (Politechnika Warszawska)

Takie spotkania, podczas których spotykają się przedstawiciele świata nauki, świata praktyki, wykonawcy, projektanci, eksploatatorzy, zawsze są pożyteczne i przynoszą wszystkim stronom korzyści. Tego typu wymiana doświadczeń jest jak najbardziej wskazana – zauważył dr inż. Krzysztof Wrzosek.

Edyta Zalewska (Uponor Infra)

Myślę, że to niezmiernie ważny temat z uwagi na fakt, że w Polsce wciąż realizowanych jest wiele ważnych inwestycji. Angażujemy znaczące środki finansowe – krajowe i zagraniczne – ale róbmy to tak, aby nasze dzieci i wnuki nie musiały naprawiać tego, co aktualnie budujemy – mówiła Edyta Zalewska (Uponor Infra). Bardzo cieszy mnie to, że w Polsce zaczyna się mówić o cyklu życia produktu, o kosztach eksploatacji, dlatego chcieliśmy wspólnie z m.st. Warszawa bliżej przedstawić technologię PEHD.


prof. dr hab. Daniel Słyś (Politechnika Rzeszowska)

Tematyka konferencji jest ważna również dlatego, że mamy do wydania naprawdę spore pieniądze – powinniśmy je wydać w sposób racjonalny i mądry – podsumował prof. dr hab. inż. Daniel Słyś.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji oraz fotogalerii z konferencji

Przeczytaj także: Problematyczne przepisy przejściowe. Regulator na rynku wody wersja 2.0