Przeprowadzana przez MPWiK modernizacja gospodarki wodno-ściekowej obejmie trzy miasta: Warszawę, Pruszków i Serock, ale to w stolicy Polski zaplanowano największe działania. Chodzi przede wszystkim o budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, wdrożenie systemu zarządzania tymi sieciami, a także modernizację pompowni ścieków oraz oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe”. W Serocku zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody „Wieliszew”, która zaopatruje w wodę północną część miasta, natomiast Pruszków zyska nowe odcinki wodociągów i kanalizacji. Łącznie powstanie około 30,5 km kanalizacji sanitarnej, a ponad 4 km zostaną zmodernizowane.

W efekcie do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie 5700 nowych gospodarstw domowych i instytucji, a 6720 skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.


Wartość inwestycji opiewa na kwotę 1,23 mld zł. Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszu Spójności zarządzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Projekt ma się zakończyć w 2024 r.

Warszawski MPWiK realizuje także inne duże przedsięwzięcie wod-kan. Jest nim budowa zbiornika retencyjnego ścieków na terenie oczyszczalni ścieków "Czajka". Inwestycja ma przyczynić się m.in. do ograniczenia liczby zrzutów burzowych do Wisły oraz odciążyć kluczowe przepompownie. Obiekt ma mieć 78 tys. m³ pojemności; będzie jednym z największych zbiorników tego typu w Europie.

Przeczytaj także: W Warszawie powstaje jeden z najwiekszych zbiorników retencyjnych w Europie