Celem pierwszego z zakontraktowanych projektów jest zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Zagórz (Polska) i Dobromil (Ukraina), w szczególności – zlewni rzeki San. W jego ramach powstanie blisko 30 km kanalizacji w miejscowościach polskiej gminy oraz oczyszczalnia ścieków i kanalizacja sanitarna w Dobromilu. Wsparcie dla projektu to 2,2 mln EUR.

Drugi projekt realizują wspólnie ukraińskie miasto Schodnica i polska gmina Solina. Tu zadanie polega m.in. na budowie dwóch oczyszczalni ścieków w Schodnicy oraz systemu kanalizacji w trzech solińskich miejscowościach. Działania te mają na celu ochronę wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych kurortu na Ukrainie. Z unijnej kasy na aktywności te powędrowało 1,7 mln EUR.

Ostatni dofinansowany (kwotą blisko 2,4 mln EUR) projekt dotyczy działalności i organizacji imprez o charakterze kulturalnym i proekologicznym.

Nie zwalniamy tempa. Kolejny nabór wniosków rozpoczniemy we wrześniu 2018 r. Będzie on otwarty dla projektów z małym budżetem, które dotyczą wspólnego polsko-białorusko-ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Pula konkursu wynosi 5,2 mln euro – zapowiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Program PBU ma umożliwić Polsce, Ukrainie i Białorusi współpracę w zakresie promowania rozwoju gospodarczego i społecznego w regionach po obu stronach wspólnej granicy, rozwiązywania wspólnych wyzwań dotyczących środowiska, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa i ochrony, a także promocji lepszych warunków i zasad zapewniających mobilność osób, towarów i kapitału. W jego ramach współpracują ze sobą władze czterech polskich województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz wschodniej części mazowieckiego, czterech białoruskich i sześciu ukraińskich obwodów. Budżet programu to ponad 183 mln zł.

Przeczytaj także: Prezydent podpisał kluczową ustawę dla branży wod-kan