Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy skończyło już pięć lat. – To dla nas ogromna satysfakcja, że do Wieży Ciśnień i Hali Pomp możemy zapraszać bydgoszczan, by pokazać im inne oblicze Miejskich Wodociągów, które wypracowały miano mecenasa bydgoskiej kultury – mówił w trakcie jubileuszowych uroczystości Stanisław Drzewiecki, prezes miejscowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

Muzeum Wodociągów to, jak twierdzą pomysłodawcy, pierwsza tego typu placówka w Polsce. Znajduje się w dwóch miejscach: to Hala Pomp na terenie ujęcia wody Las Gdański przy ul. Gdańskiej oraz Wieża Ciśnień przy ul. Filareckiej. Pięć lat działalności Muzeum to m.in. ponad 1000 eksponatów obrazujących historię i rozwój wodociągów nie tylko w Polsce, ponad 30 tys. gości z kraju i zagranicy.
W Hali Pomp znajduje się tzw. ścieżka edukacji ekologicznej, eksponowane są zabytkowe urządzenia wodociągowe, jak hydranty, zdroje uliczne czy pompy.
Oglądać też można replikę rurmusa, za pomocą którego w XVI w. ponad murem miejskim dostarczano do Bydgoszczy wodę z Brdy. Zajrzeć też można do repliki kanału wodno-ściekowego z końca XIX w.
Z kolei w Wieży Ciśnień oglądać można m.in. drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Udostępniony jest też taras widokowy na szczycie 45-metrowej wieży (najwyższego powszechnie dostępnego punktu w mieście).
Przeczytaj także: Efektowne włazy do studzienek na 700-lecie Lublina

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.