W grudniu zakończyła się budowa kolektora kanalizacji sanitarnej w okolicach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Za całość prac odpowiadało krakowskie przedsiębiorstwo Inkop, które korzystało z materiałów dostarczonych m.in. przez HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. – ta firma odpowiedzialna była za dostawy rur żelbetowych.
Budowa kolektora przy Pałacu Kultury i Nauki. Fot. www.inzynieria.com
Rury żelbetowe instalowano metodą mikrotunelowania. Prace te trwały nieco ponad pół roku, rozpoczęły się 4 kwietnia 2017 r. Średnio na dobę wbudowywane były cztery rury o długości 3 m każda. Zagłębienie dna kanału wynosiło od 6,9 do 8,5 m pod poziomem terenu.
Inwestorem zadania pn. „Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy, w tym dostosowanie infrastruktury technicznej do programu zabudowy terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki” był Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Przedmiot. W ramach całego zamówienia należało wybudować nowy kolektor kanalizacji ogólnospławnej oraz przełączyć ścieki z terenu Placu Defilad od strony ul. Marszałkowskiej i budynku PKiN.
Przed rozpoczęciem prac wiadomo było, że istniejące kolektory kanalizacyjne po stronie południowej PKiN (kanał III klasy 0,8 x 1,2 oraz II klasy 0,7 x 1,25 i I klasy 0,6 x 1,1) włączone są do istniejącego kanału Ø100. Z kolei po stronie północnej ścieki płyną kanałem I klasy (0,6 x 1,1), który łączy się z kanałami wychodzącymi z budynku pałacu i włączone są do kanału II klasy (0,7 x 1,25), a dalej odprowadzane w kierunku ul. Świętokrzyskiej.
Nowe kanały budowano z wykorzystaniem rur z okładziną PEHD, wyprodukowanych z betonu klasy C40/50, w których z racji trudnych warunków gruntowych (woda gruntowa poniżej trasy przewiertu realizowanego w glinach morenowych) zamontowane zostały manszety ze stali nierdzewnej V2A.
W Warszawie powstał liczący 471 m długości kanał DN1400 (w osiach studni 489,5 m, spadek kanału 0,17%). Długości poszczególnych odcinków, do powstania których zastosowano metodę mikrotunelowania, to: 7,5 m, 61,5 m, 45 m, 40,5 m 57 m. Z kolei do budowy odcinka o długości 259,5 m zastosowano metodę przewiertu z użyciem dwóch stacji pośrednich.
Wybudowano też kanał DN1200 (spadek 0,24%) o długości 169 m. W tym przypadku rozmiary poszczególnych odcinków mikrotunelowych wyniosły: 119 m, 43,5 m 6,5 m.
W stolicy należało też zlikwidować istniejące sieci kanalizacyjne kolidujące z przyszłą zabudową Placu Miejskiego.
Ze względu na charakterystykę lokalizacji prowadzenia robót i brak miejsca na składowanie większej liczby rur, ważna była koordynacja dostawcy z wykonawcą.
W sumie w ostatnim czasie na Mazowsze firma Haba-Beton dostarczyła niemal 5 km różnego rodzaju rur, co wymagało zorganizowania około 300 transportów.
Realizacje z wykorzystaniem rur Haba Beton, zestawienie najważniejszych projektów z przełomu 2016 i 2017 r. – ZOBACZ ZDJĘCIA
Przeczytaj także: Najtrudniej jest dojechać na budowę w centrum i z niego wyjechać
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.