Domki jednorodzinne, które nie posiadają systemu odpowiedzialnego za odprowadzanie wszelkich zanieczyszczeń, trzeba odpowiednio przygotować, by były w pełni funkcjonalne. Właśnie w takich wypadkach świetnie przydaje się dodatkowy zbiornik na ścieki. Bardzo istotną kwestią jest to, z jakiego materiału ostatecznie zostanie on wykonany. Najczęściej wybiera się szamba betonowe, ponieważ cechują się dużą szczelnością i wytrzymałością, która pozwala im funkcjonować bez zarzutu przez długie lata. Jak należy je zamontować, by działało we właściwy sposób i przynosiło same korzyści?
Fot. fotolia.com/gozzoli
Skąd wziąć szambo z betonu?
Warto wiedzieć, że do dobrej jakości szamba niezbędne są trwałe i niezawodne zbiorniki betonowe - możemy wybrać już gotowe modele. Na polskim rynku istnieje wiele firm, które je oferują – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Przede wszystkim ogromnym plusem takich rozwiązań okazuje się spora wytrzymałość na dowolne obciążenie zewnętrzne. Ponadto gotowe zbiorniki zwykle charakteryzują się nienaganną szczelnością, ponieważ są wcześniej odpowiednio przygotowane do swojej „pracy”. Nie ma też żadnego problemu z ich zamontowaniem. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie potrzebują zakotwienia w gruncie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dowóz takiego gotowego zbiornika może przysporzyć niemało kłopotów, ponieważ waży on parę ton. Co więcej, aby stworzyć szambo, trzeba koniecznie wykorzystać dźwig (inaczej nie umieści się go w gruncie). Wśród gotowych zbiorników można odnaleźć takie, które posiadają jedną, dwie albo trzy komory.
Jak przeprowadzić instalację gotowego zbiornika?
Szambo betonowe zostaje dostarczone na plac budowy wraz z betonową płytą przykrywającą. Właśnie dlatego jego montaż wymaga użycia dźwigu. Jeśli natomiast istnieje możliwość zainstalowania szamba bez tego rodzaju płyty, wystarczy w zupełności ciężki samochód mający urządzenie samowyładowcze. Cały proces musi być przeprowadzony sprawnie, przez ekipę, która zna się na rzeczy. Lepiej nie robić tego samodzielnie, ponieważ mogą się wtedy zdarzyć pewne niedopatrzenia. Trzeba pamiętać, że zbiornik ma być potem bezawaryjny i służyć przez długi czas.
Oczywiście, są też osoby, które decydują się przeprowadzić samą operację w pojedynkę, jednak wówczas zabierają się do tego nieco inaczej. Najpierw należy przeprowadzić wykop metodą studniarską. Wtedy buduje się szambo ze specjalnych kręgów. Należy więc usunąć taką ilość ziemi, która pozwoli na umieszczenie pierwszego z kręgów. Zwykle podczas wybierania ziemi partiami powstaje długi i wąski tunel, dlatego też zazwyczaj powstają zbiorniki o dwóch bądź trzech komorach.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.