Sieć wodociągowa

W 2017 r. w Dąbrowie Górniczej wymieniono sieć wodociągową w ulicach: Kalinowej, Morcinka, Topolowej, Kazdębie i Jodłowej oraz przy os. Robotniczym. Prace były prowadzone także na terenie os. Manhattan, gdzie wymianie podlegały trzy odcinki sieci.

We wrześniu rozpoczęto modernizację 2 km wodociągu przesyłowego od ul. Konstytucji do ul. Pogoria. To właśnie tym wodociągiem woda z ujęć własnych przedsiębiorstwa doprowadzana jest do miasta. Jak podaje w komunikacje spółka, prace prowadzone są m.in. pod linią kolejową, a częściowo w lesie, przy bardzo podniesionym poziomie wód gruntowych. Z tego też powodu konieczne jest zastosowanie igłofiltrów. Prace modernizacyjne wciąż trwają.

Sieć wodociągowa (w dzielnicach: Błędów, Łosień, Rudy i Staszic) w ub.r. została także kompleksowo oczyszczona, by zwiększyć przepustowość sieci. Z kolei w Starej Dąbrowie i dzielnicy Staszic wymieniono armaturę.

Oprócz tego, rozwinięto system monitoringu sieci wodociągowej i obiektów, m.in. na hydroforniach. Pozwala to dąbrowskiej spółce na bieżąco analizować parametry wody i szybko wykrywać nieprawidłowości w zakresie jej jakości czy ciśnienia.

Prace bezwykopowe pod torami

Z powodu awarii w czwartym kwartale roku konieczna była wymiana odcinka wodociągu w ul. Konopnickiej (od skrzyżowania z ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Kolejową). Około 60 m wodociągu przebiegało pod torami kolejowymi, dlatego realizacja była sporym wyzwaniem.

Tego rodzaju prace należą do najtrudniejszych. Ruch pociągów na jednej z najważniejszych linii kolejowych w Polsce (Katowice–Warszawa) musiał zostać utrzymany, tak więc prace prowadzone były w całości techniką bezwykopową. Dodatkowym utrudnieniem, była warstwa skalna karbonu, przez którą należało się przebić. Wodociąg został ułożony na głębokości 4 m pod ziemią, a komory montażowe na głębokości poniżej 5 m – tłumaczy Lucyna Żurek, kierownik działu inwestycji i wykonawstwa Dąbrowskich Wodociągów.

Sieć kanalizacyjna

Jeśli chodzi o kanalizację, spółka wybudowała i wymieniła jej odcinki w ulicach: Długiej, Gruszczyńskiego, Kalinowej, Wojska Polskiego, Rapackiego i Starej oraz przejście pod torami tramwajowymi w rejonie ul. Srokowskiego. Odcinkowo wymieniono także kanalizację w ul. Harcerskiej. Prace te również były prowadzone głównie z wykorzystaniem metod bezwykopowych.

Metoda prac dla modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dobierana jest w zależności od zagospodarowania terenu, warunków geologicznych i stanu technicznego modernizowanej sieci. Najczęstszymi technologiami, które stosujemy układając sieć metodą bezwykopową, są mikrotunelowanie i kraking – dodaje Lucyna Żurek.

Plany na 2018 r.

W nowym roku dąbrowskie przesiębiorstwo wod-kan planuje kontynuować wymianę kanalizacji sanitarnej przy os. Manhattan – jednego z największych osiedli w Dąbrowie Górniczej.

Prace są skomplikowane, m.in. ze względu na wąskie drogi, na których ruch w miarę możliwości staramy się utrzymywać, by zapewnić dojazd do bloków i obiektów handlowych. Jest to szczególnie trudne, gdyż prace są prowadzone na dużej głębokości, nawet 7 metrów pod ziemią, a dodatkową przeszkodą jest gęsta sieć uzbrojenia osiedla, które musimy zabezpieczyć – mówi Lucyna Żurek.

Gotowa jest również dokumentacja wymiany sieci wodociągowej na terenie Wzgórz Gołonowskiego (wraz z przejściem pod torami tramwajowymi oraz w ul. Młodych). Prace nad tą inwestycją ruszą w tym roku.

Przeczytaj także: Dąbrowa Górnicza chce sięgnąć po unijne dofinansowanie