Urząd marszałkowski podkreśla, że nabór dotyczy wspierania kompleksowych rozwiązań. Inwestycje takie mają obejmować budowę i modernizację sieci kanalizacyjnych i oczyszczalni ścieków, systemów zaopatrzenia w wodę z ujęciami i stacjami uzdatniania wody czy instalacji do odzyskiwania i unieszkodliwiania osadów ściekowych. Finansowe wsparcie otrzymają również ci, którzy będą chcieli zbudować przydomowe oczyszczalnie ścieków na obszarach, gdzie budowa sieci kanalizacyjnej jest ekonomicznie i technicznie niezasadna. Można też zgłosić wniosek o dofinansowanie na urządzenia i aparaturę kontrolno-pomiarową, taką jak instalacje kontrolno-pomiarowe lub nawet laboratoria. 

Dzięki realizacji takich inwestycji poziom życia mieszkańców wzrośnie, gdyż woda będzie czysta i bezpieczna.


Kto może składać wnioski w ramach RPO?

Uprawnionymi wnioskodawcami są jednostki samorządu terytorialnego (indywidualne lub zrzeszone w związku), samorządowe jednostki organizacyjne, przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, partnerzy prywatni współpracujący z podmiotem publicznym w przypadku projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Budżet programu w ramach tego naboru to 42 mln zł. Poszczególne projekty mogą ubiegać się o dofinansowanie na poziomie (maksymalnie) 85%. 

Wnioski można składać w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, w okresie od 28 lutego br. do 30 kwietnia br. Konkurs zostanie rozstrzygnięty we wrześniu br. 

Przeczytaj także: Finał III etapu gdańskiego projektu wod-kan w 2021 r.