Rada Miasta Krakowa w dniu 28 lutego 2018 r. uchwałą nr XCV/2468/18 przyjęła „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych MPWiK S.A. w Krakowie na lata 2018-2022”, który ogłosiło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) S.A. w Krakowie. W ramach programu powstanie 127 km sieci wodociągowej i 137 km sieci kanalizacyjnej. Czas trwania programu to lata 2018–2022.

Jak podają Wodociągi Miasta Krakowa, nowy program ma być kolejnym krokiem w stronę ochrony środowiska i podniesienia jakości życia mieszkańców. Ci z mieszkańców, którzy do niego przystąpią, uzyskają preferencyjne warunki przyłączenia się do nowo budowanej sieci kanalizacyjnej.
Budżet inwestycyjny, jakim będzie operował zarząd krakowskiego MPWiK w latach 2018–2022, to około 580 mln zł, rozpisanych w zaktualizowanym "Wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych". Najwięcej pieniędzy wydanych zostanie na rozbudowę krakowskiej sieci wod-kan; budowa 264 km sieci pochłonie ponad połowę budżetu, aż 352 mln zł.
Mieszkańcy nie zapłacą za przyłącza wod-kan?
Na terenie gminy miejskiej Kraków od 1 marca br. zaczną obowiązywać nowe zasady budowy infrastruktury sanitarnej. Zgodnie z uchwałą z dnia 22 czerwca 2017 r., każda osoba zainteresowana przyłączeniem do sieci zobowiązana jest wykonać przyłącze wodociągowe lub/i kanalizacyjne na własny koszt – przypominają krakowskie wodociągi. Jednocześnie, wraz z prezydentem miasta, proponują udział w programie BIS.
Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy wiąże się z likwidacją szamb i tym samym eliminacją potencjalnych źródeł zanieczyszczania wód gruntowych i powierzchniowych. Jednocześnie, zmniejszeniu ulec ma obciążenie finansowe mieszkańców związane z gromadzeniem i utylizacją ścieków. Zgodnie z programem BIS, w przypadku wykonywania nowej sieci kanalizacyjnej, MPWiK S.A., oprócz nakładów związanych z budową samej sieci, wykona odcinki przyłączy kanalizacyjnych w zakresie: od sieci do pierwszej studni kanalizacyjnej (licząc od strony sieci) wraz z tą studnią bądź – w przypadku braku takiej studni – do granicy nieruchomości. Uczestnicy programu nie będą musieli ponosić kosztów budowy opisanego odcinka przyłącza oraz studni kanalizacyjnej.
Do programu zgłosić się można za pośrednictwem rad i zarządców dzielnic lub magistratu. Pierwszeństwo w programie będą mieć przedsięwzięcia zgłoszone do wcześniejszego programu pn. „Rozwój Sieci Osiedlowych”.
Przeczytaj także: Finał III etapu gdańskiego projektu wod-kan w 2021 r.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.