Jak czytamy w dokumentacji konkursowej, prezesem krakowskiego przedsiębiorstwa może zostać tylko taka osoba, która m.in. posiada co najmniej ośmioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym lub przez minimum pięć lat pełniła funkcję w organach spółki prawa handlowego. Z kolei kandydat na wiceprezesa powinien posiadać co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym lub przez co najmniej trzy lata pełnić funkcję w organach spółki prawa handlowego.

Do tego kandydat na prezesa ma opracować koncepcję funkcjonowania i rozwoju firmy oraz zarządzania nią w warunkach otoczenia rynkowego.


Zgłoszenia kandydatów można składać do 7 maja br.

Obecnie w skład zarządu krakowskiego MPWiK wchodzą: prezes Piotr Ziętara, wiceprezesi Paweł Senderek i Janusz Wesołowski oraz członek zarządu Wanda Słobodzian.

Jedynym właścicielem wszystkich akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie jest Krakowski Holding Komunalny.

Jak czytamy w statucie wodociągowej firmy, jej zarząd może składać się z jednego do pięciu członków, w tym prezesa. W przypadku zarządu wieloosobowego, w skład wchodzi od jednego do dwóch wiceprezesów, mogą też należeć członkowie zarządu.

Wspólna kadencja zarządu trwa cztery lata. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza.

Wodociągi Krakowskie odpowiadają m.in. za 2,2 tys. km sieci wodociągowej oraz 1830 km sieci kanalizacyjnej. Od roku prezesem spółki jest Piotr Ziętara, z którym wywiad można przeczytać TUTAJ.

Zobacz także: Piotr Ziętara prezesem Krakowskich Wodociągów