W Indiach, które od dawna zmagają się z problemem nadmiaru plastikowych odpadów, nietrudno znaleźć zwolenników tego pomysłu, jednak obywatele protestują, gdyż od czasu wprowadzenia regulacji pracę w przemyśle związanym z produkcją plastikowych opakowań i przedmiotów straciło około 300 tys. osób. 

Choć konsekwencje wprowadzenia zakazu są poważne, również poważny jest problem, który stoi za wprowadzeniem zakazu. Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii – IFAT Environment Index – wynika, że 84% tamtejszych konsumentów uważa nadmiar plastikowych śmieci za zagrożenie środowiskowe. Aż 63% Brytyjczyków chciałaby, żeby to przemysł rozważył kwestię plastikowych odpadów już na etapie produkcji: to ważny postulat zwłaszcza w obliczu tego, że Chiny wprowadziły zakaz przewożenia takich odpadów na teren swojego kraju.

Chińczycy również obawiają się tego, że plastikowe odpady poważnie zagrażają ich środowisku: 83%, a 63% badanych uważa, że każdy konsument powinien ograniczyć użycie plasitku. Jednocześnie mniej niż jedna trzecia respondentów uznała, że w ich gospodarstwie domowym nie nadużywa się plastiku.

Wielka Brytania, która utylizowała część śmieci właśnie w Chinach, będzie musiała rozwiązać problem 500 tys. ton odpadów z wykorzystaniem rozwiązań wewnętrznych – lub pomocy innego kraju. Większość Brytyjczyków (65%) uważa, że to lokalne władze powinny być odpowiedzialne za utylizację śmieci, 27% sądzi, że to zadanie dla przemysłu.

Dyrektor IFAT (światowych targów związanych z zagadnieniami gospodarowania wodą, ściekami, odpadami i surowcami, odbywających się co dwa lata w Monachium) podkreśla, że badania pokazują, że większość konsumentów w Wielkiej Brytaniii wspiera implementację nowoczesnych technologii środowiskowych. 75% badanych chciałoby, aby odpady można było w maksymalnym stopniu poddawać recyklingowi, do takiego stopnia, by był to materiał wartościowy dla przedsiębiorów – dodał.

Dyskusja na ten temat zostanie podjęta m.in. w trakcie monachijskich targów IFAT, które odbędą się w dniach 14–18 maja br.

Przeczytaj także: Technologie środowiskowe zaczerpniemy z branży spożywczej?