Do czego służą kolana hamburskie?

Kolano hamburskie to element składowy instalacji rurociągowej. Stosuje się go w sytuacji, kiedy trzeba zmienić kierunek, w którym idzie rurociąg. Element ten służy do łączenia rur i kierowania infrastruktury wodociągowej w dowolną stronę. Stosuje się go w większości rurociągów - kanalizacyjnych, wodnych, gazowych.

Kolana hamburskie różnią się od siebie przede wszystkim promieniem gięcia (kątem łuku), grubością ścianek oraz rodzajem stali, z której zostały wykonane.

Z czego są wykonane?

Ponieważ kolana hamburskie stanowią niezwykle ważną część instalacji rurociągowej, muszą być wykonane zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, tak by zapewniały maksymalną szczelność połączeń, były trwałe i nie ulegały korozji. Dlatego też zazwyczaj stosuje się do ich wykonania stal nierdzewną, zwłaszcza do tych, które stosowane są w instalacjach wodnych. Zasadniczo kolana hamburskie tworzone są ze stali nierdzewnej, kotłowej lub węglowej.

Rodzaje kolan hamburskich

Elementy, jakimi są kolana hamburskie, muszą być dostosowane do rodzaju rur oraz materiału jaki transportują. Ważne jest także ciśnienie tego materiału. Najprościej rzecz ujmując kolana hamburskie dzielą się na szwowe i bezszwowe.

    Kolana szwowe:

Kolana szwowe są stosowane dość rzadko. Wykorzystuje się je do instalacji przewodzących czynniki niskociśnieniowe. Są one łączone spawami z rurami o tej samej średnicy.

    Kolana bezszwowe:

Stosowane w większości przypadków – zwłaszcza do instalacji gazowych i wodnych. Tworzone tak, by dobrze znosiły wahania temperatur oraz gwałtowne zmiany ciśnienia.

Zastosowanie kolan hamburskich – podsumowanie

Kolana hamburskie są niezbędne wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zmiany kierunku instalacji rurociągowej. W praktyce – niemal zawsze. Muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia oraz szkodliwe czynniki. Mają szerokie zastosowanie – występują nie tylko w instalacjach gazowych, kanalizacyjnych lub wodnych, ale także w przemyśle morskim, spożywczym, chemicznym.