Przy okazji Przemysław Daca zdementował pojawiające się mediach informacje, że Wody Polskie ustalają stawki. Podkreślił, że regulują, a nie ustalają stawki za wodę i ścieki. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy tych usług. Gminy pełnią nadzór nad przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi i to one ponoszą pełną odpowiedzialność za ceny wody – przypomniał.


Jak poinformowano, do 12 marca br. (ustawowy termin) napłynęło 2561 wniosków o zatwierdzenie taryf. Wszystkie rozpatrzono – do 30 czerwca zatwierdzono 2091.

1952 z zatwierdzonych taryf zostało obniżonych, niezmienionych lub zindeksowanych o wskaźniki makroekonomiczne (np. inflację). Ponadto zaakceptowano 115 taryf podwyższonych ze względu na prowadzone inwestycje oraz 24 taryfy podwyższone z przyczyn nieleżących po stronie przedsiębiorstw, np. zakup wody od innego dostawcy.

Z kolei od 12 marca do 30 czerwca wpłynęły kolejne 133 wnioski. 30 czerwca procedowanych było 481 wniosków. Wniosek o najmniejszej liczbie mieszkańców dotyczył 22 osób, a o największej liczbie mieszkańców złożyło MPWiK w Warszawie.

W trakcie rozpatrywania wniosków, w przypadku nieuzasadnionych wzrostów cen, wydawano decyzje negatywne.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie działalność rozpoczęło 1 stycznia 2018 r. na podstawie ustawy z dnia 20 lipca br. - Prawo wodne.

Przeczytaj także: PGW Wody Polskie. Powstanie strategia rozwoju