Zmiękczacze wody cieszą się coraz większą popularnością. To must-have w każdym gospodarstwie, które boryka się z problemem bardzo twardej wody. Tylko właściwie jak działają takie urządzenia? I co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Źródło: ultrafiltracja.pl
Pomysł na zakup zmiękczacza wody zazwyczaj pojawia się w momencie, gdy twarda woda obecna w gospodarstwie domowym staje się nieznośna. Powoduje awarie kotła grzewczego, usterki pralki, zmywarki, żelazka; sprawia, że sprzątanie armatury staje się niezwykle uciążliwe. O tym, czym dokładnie jest twarda woda i ile szkód potrafi spowodować, dowiesz się, zaglądając na stronę firmy Klarsan.
Nie ukrywajmy, pierwszy kontakt z urządzeniami do filtracji wody wcale nie jest łatwy. Ich działanie jest raczej trudne do zrozumienia, a przecież dobrze jest wiedzieć, w co dokładnie się inwestuje. Właśnie z tego powodu dziś odkryjemy przed Wami tajemnice zmiękczaczy wody. Dowiecie się, jak działają, i o co w tym wszystkim chodzi.
Z czego składa się zmiękczacz wody?
Zacznijmy od podstawowych informacji. Wodę można zmiękczać na różne sposoby, jednak za najskuteczniejszy uznaje się urządzenia działające na zasadzie wymiany jonowej. Te są dostępne w formie kompaktowej (wszystkie elementy zamknięte w obudowie) lub dwuczęściowej (oddzielnie butla ze złożem, oddzielnie zbiornik na sól regeneracyjną).
To, na jaką formę się zdecydujemy, jest uzależnione po części od naszych preferencji, ale i od stopnia twardości i ilości wody zużywanej każdego dnia. Zmiękczacze wody ze złożem powyżej 30 litrów zazwyczaj są dostępne tylko w formie dwuczęściowej.
Urządzenia będą się różniły między sobą wyglądem, panelami sterującymi i jakością tworzyw oraz komponentów, jednak każdy zmiękczacz wody będzie wyposażony w trzy podstawowe elementy:
- butlę ze złożem jonowymiennym,
- zbiornik na sól regeneracyjną,
- głowicę sterującą odpowiedzialną za kierowanie pracą urządzenia.
Pamiętaj, by przy wyborze produktu szczególną uwagę zwrócić na jakość złoża filtracyjnego i głowicy sterującej.
Na czym dokładnie polega wymiana jonowa?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie działają te urządzenia. W licznych źródłach możemy znaleźć informacje, że w zmiękczaczu wody znajduje się żywica jonowymienna, na której zatrzymywane są jony wapnia i magnezu. Poniższa infografika powinna dobrze zaprezentować kolejne etapy procesu wymiany jonowej.
Proces wymiany jonowej. Źródło: ultrafiltracja.pl
Możemy też zaobserwować jak wygląda proces regeneracji złoża. Jest to działanie odwrotne do zmiękczania. Ta metoda filtracji jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, a miękką wodę można spożywać. Jedyne ograniczenia dotkną osoby będące na diecie niskosodowej.
I tu należy obalić kolejny mit, który często pojawia się na forach internetowych – woda po zmiękczaniu wcale nie jest słona.
Po co potrzebna jest regeneracja?
To, jak wygląda regeneracja, możemy zobaczyć na powyższej infografice. Teraz czas wyjaśnić, czemu służy.
Właściwości złóż jonowymiennych z czasem się wyczerpują. Jony sodu są całkowicie wymienione na jony wapnia i magnezu, więc nie ma miejsca na przyjmowanie nowych. Woda nie może być prawidłowo zmiękczana.
W takich sytuacjach zmiękczacz wody (zazwyczaj automatycznie po upływie określonego czasu lub objętości wody) zaczyna się regenerować. Do tego przydaje się właśnie zbiornik z solanką, gdzie wytwarzany jest roztwór z soli tabletkowanej i wody.
Wspomniana solanka jest zasysana do butli ze złożem. Żywica jonowymienna jest przepłukiwana do momentu, aż wszystkie jony wapnia i magnezu z powrotem zostaną zastąpione jonami sodu.
W zależności od wielkości zmiękczacza wody, regeneracja może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Użytkownicy zazwyczaj chcą, aby podczas procesu regeneracji zużywane były jak najmniejsze ilości wody i soli, ponieważ znacznie zmniejsza to koszty eksploatacji. W celu uzyskania takich efektów warto wybierać produkty z Ecoperla Perfect System.
Jak wygląda praca zmiękczacza wody?
We wszystkich zmiękczaczach wody proces uzdatniania wygląda podobnie, jednak regeneracja może odbywać się na innych zasadach. Na poniższej infografice prezentujemy, jak to jest w przypadku serii Ecoperla Slimline CS uznawanej za jedną z najtańszych w użytkowaniu.
Praca zmiękczacza wody Ecoperla Slimline CS. Źródło: ultrafiltracja.pl
Czy podłączenie zmiękczacza wody jest trudne?
Podłączenie zmiękczacza wody nie jest skomplikowane. Montaż można przeprowadzić samodzielnie, realizując kolejne kroki przedstawione w instrukcji obsługi. Na poniższym schemacie prezentujemy, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona instalacja.
Montaż zmiękczacza wody Ecoperla Slimline CS. Źródło: ultrafiltracja.pl
Jeśli nie czujesz jednak, że to zajęcie dla Ciebie, możesz poprosić o pomoc hydraulika lub zgłosić się do firmy Klarsan, która dysponuje profesjonalną ekipą montażową.
Czy zmiękczaczom wody trzeba poświęcać dużo uwagi w trakcie eksploatacji?
Zmiękczacze wody to urządzenia praktycznie bezobsługowe, jednak dużo zależy od wybranego modelu. Każde urządzenie wymaga regularnego dosypywania soli do zbiornika. Jak już wiemy, bez tego regeneracja nie będzie możliwa.
Oprócz tego potrzebny będzie serwis co kilka lat w celu sprawdzenia, czy wszystko działa prawidłowo i ewentualnej wymiany złoża.
Na rynku są dostępne modele (jak właśnie Ecoperla Slimline CS), przy których nie trzeba samodzielnie kontrolować poziomu soli w zbiorniku. Urządzenie samo informuje o potrzebie dosypania preparatu.
Problemem, który przy dłuższej eksploatacji może okazać się dość dokuczliwy, jest skawalanie się soli i powstawanie nieraz trudnych do rozbicia mostów solnych. Na szczęście niektórzy producenci i na to mają sposób w postaci systemu suchego zbiornika.
Tajemnice zmiękczaczy wody odkryte!
Wiedza zawarta w artykule z pewnością pomoże w lepszym zrozumieniu działania zmiękczaczy wody. Przy wysokim stopniu twardości warto zdecydować się na zakup takiego produktu, ponieważ potrafi on zniwelować miesięczne wydatki nawet o 20–30%.
Jeśli masz więcej pytań lub poszukujesz idealnego produktu, wejdź na Ultrafiltracja.pl i skontaktuj się z nami.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.