• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

III Konferencja Infrastruktura Podziemna Terenów Zurbanizowanych – zastosowania systemów PEHD

Opublikowano: 28-09-2018 Źródło: www.inzynieria.com

Za nami III Konferencja Infrastruktura Podziemna Terenów Zurbanizowanych poświęcona zastosowaniu systemów PEHD. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez firmę Uponor Infra sp. z o.o. oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Rzeszowie, odbyło się 20 września br. właśnie w stolicy Podkarpacia.


Edyta Zalewska, dyrektor sprzedaży Uponor Infra. Fot. Quality Studio Edyta Zalewska, dyrektor sprzedaży Uponor Infra. Fot. Quality Studio

W Rzeszowie, w ramach dwóch sesji tematycznych, doświadczeniami podzieliło się sześciu ekspertów reprezentujących zarówno stronę naukową, jak i wykonawczą procesu realizacyjnego. W ramach pierwszej sesji o niezawodnych systemach polietylenowych, jako odpowiedzi na rosnące oczekiwania wynikające z szybkiego rozwoju infrastruktury obszarów zurbanizowanych, mówił Paweł Pill, doradca techniczny Uponor Infra.

Politechnikę Warszawską (Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska) reprezentował dr inż. Apoloniusz Kodura, który przygotował wystąpienie pt. „Dobra koncepcja połową sukcesu – czyli o znaczeniu koncepcji w procesie realizacji inwestycji sieci wod-kan”. Z kolei dr inż. Krzysztof Wrzosek z tej samej uczelni, na przykładzie Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, wyjaśniał zagadnienia związane z zastosowaniem rur i materiałów z polietylenu dla nietypowych i wymagających mediów w trudnych warunkach terenowych. Żelazny Most to największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych, należący do KGHM Polska Miedź S.A. Znajduje się na wschód od Polkowic w okolicy miejscowości Rudna, w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym na Dolnym Śląsku. Są w nim deponowane odpady poflotacyjne rud miedzi, pochodzące ze wszystkich zakładów górniczych koncernu.

prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, Politechnika Rzeszowska, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Fot. Quality Studio prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, Politechnika Rzeszowska, Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Fot. Quality Studio

W trakcie Konferencji stronę naukową reprezentowała także Politechnika Rzeszowska (PRz). Analizy rozwiązań materiałowych rur w aspekcie budowy systemów retencji ścieków dokonał prof. dr hab. inż. Daniel Słyś, kierownik Katedry Infrastruktury i Gospodarki Wodnej. Także na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz pracuje prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, który w swoim wystąpieniu opowiedział o efektywnych sposobach rozbudowy systemów kanalizacyjnych z uwzględnieniem retencji ścieków. Co bardzo istotne, obecni na Konferencji reprezentanci uczelni biorą czynny udział w realizowanych w Polsce projektach związanych z infrastrukturą podziemną.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja przygotowana przez Simona Thomasa, dyrektora zarządzającego firmy Asset International Ltd., oraz Pawła Pilla – dotycząca najciekawszych aspektów realizacji budowy kolektorów ogólnospławnych Lee Tunnel w Londynie w technologii PEHD Weholite.

Pokaz montażu spawania ekstruzyjnego systemu Weholite wykonany przez Grupę Serwisową Uponor Infra. Fot. Quality Studio Pokaz montażu spawania ekstruzyjnego systemu Weholite wykonany przez Grupę Serwisową Uponor Infra. Fot. Quality Studio

Po obu sesjach uczestnicy mieli czas na zadawanie pytań, gorące dyskusje oraz wymianę poglądów. Na koniec przygotowano pokaz montażu spawania ekstruzyjnego systemu Weholite, wykonany przez grupę serwisową Uponor Infra.

Celem konferencji jest przede wszystkim promocja technologii PEHD, która może być stosowana w różnych, nawet bardzo trudnych warunkach gruntowo-wodnych, dlatego powinna być wykorzystywana szczególnie w terenach zurbanizowanych. Podsumowując spotkanie, Edyta Zalewska, dyrektor sprzedaży Uponor Infra, zaapelowała, by wszystkie strony procesu inwestycyjnego troszczyły się o pieniądze inwestowane w infrastrukturę podziemną i by materiały wykorzystywane do budowy tej infrastruktury były sprawdzane oraz testowane przez zamawiających.

Konferencyjny cykl, dotyczący zastosowania systemów PEHD, cieszy się dużym zainteresowaniem i zgodnie z przyjętą konwencją każda edycja wydarzenia odbywa się w innym mieście. Dotychczas zorganizowano je w Warszawie, Chorzowie i właśnie w stolicy Podkarpacia, a pomysłodawcy powoli przygotowują się już do konferencji planowanej w Gdańsku.

Inicjatywę tę wspiera również Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., a patronat medialny nad cyklem wydarzeń sprawują: portal inzynieria.com oraz czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa” i „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”.

Przeczytaj także: II Konferencja Infrastruktura Podziemna Terenów Zurbanizowanych [+WIDEORELACJA]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!