Modernizacja zbiorników wodnych, przebudowa magistrali wodociągowej, remont przepompowni wody oraz wymiana armatury – to najważniejsze elementy projektu, jaki realizuje obecnie Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW). W połowie października zakończony zostanie pierwszy etap prac, który obejmował remont zbiorników wodnych w Łośniu.
Przebudowa magistrali wodociągowej w Dąbrowie Górniczej. Fot. Dąbrowskie Wodociągi
Zbiorniki zostały wyłączone z sieci w czerwcu 2018 r. W całą operację zaangażowano około 100 osób oraz specjalistyczny sprzęt, w tym dziewięć ogromnych cystern z wodą, kilka beczkowozów i mobilną stację uzdatniania wody. Przez ostatnie cztery miesiące system działał w trybie awaryjnym.
W najbliższych dniach (między 9 a 11 października br.) zbiorniki będą ponownie włączane do sieci. W związku z tym, iż proces ten jest bardzo skomplikowany, mieszkańcy kilku dzielnic mogą zauważyć okresowe pogorszenie jakości wody oraz wahania ciśnienia. Może dojść także do przerw w dostawie wody – w takich sytuacjach ma ona być dostarczana beczkowozami.
Przebudowa magistrali wodociągowej w Dąbrowie Górniczej. Fot. Dąbrowskie Wodociągi
Efektem tej inwestycji ma być zredukowanie liczby zakłóceń w dostawie i jakości wody do minimum. Po zakończeniu całego przedsięwzięcia awarie mają być zaś całkowicie wyeliminowane.
Dąbrowska magistrala dostarcza wodę z ujęć głębinowych w Łazach Błędowskich do blisko 20 tys. mieszkańców południowych dzielnic miasta. Jej przebudowa realizowana jest w trzech etapach. W ramach pierwszego, oprócz modernizacji zbiorników w Łośniu, przebudowano rury oraz wymieniona zasuwy i przepustnice. W kolejnych dwóch etapach przebudowie podlegać będzie blisko 8 km magistrali od ul. Podlesie/Al. Młodych do zbiorników w dzielnicy Łosień wraz z przebudową przepompowni wody. Zmodernizowany zostanie także 7-kilometrowy fragment magistrali żeliwnej od zbiorników w Łośniu do Stacji Uzdatniania Wody Łazy Błędowskie.
Cała przedsięwzięcie jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych projektów realizowanych w ostatnich latach na Śląsku i największą inwestycją w Dąbrowie Górniczej w ciągu ostatnich 30 lat. Jego wartość to około 10 mln zł.
Przeczytaj także: Dąbrowa Górnicza: jakie inwestycje wod-kan zrealizowano w 2017 r.?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.