Czy w XXI w. wymyślono już wszystko? Nieustannie możemy przekonywać się, że nie – firmy, instytucje oraz jednostki naukowe systematycznie i z powodzeniem realizują kolejne innowacyjne projekty związane z nowoczesnymi technologiami, badaniami i rozwojem, a także produkcją i produktami. To do nich skierowany jest Ogólnopolski Program Rynkowy Lider Innowacji, nagradzający podmioty wyróżniające się w zakresie innowacyjności i działań projakościowych.
Rura BLUTOP. Źródło: Saint-Gobain PAM
Celem uruchomienia programu było propagowanie pozytywnych wzorców, metod implementacji i strategii działania w zakresie szeroko rozumianej innowacji, a ponadto wdrażania strategii działań projakościowych. W tegorocznej edycji tytuł lidera otrzymał producent systemów wodociągowych i kanalizacyjnych z żeliwa sferoidalnego, Saint-Gobain PAM.
Jakiego typu innowacje wprowadziła na rynek ta firma? Przede wszystkim innowacyjną na skalę światową powłokę BioZinalium®, będącą jednorodnym stopem cynku z glinem (w stosunku 85% do 15%) wzbogaconym domieszką miedzi. Jak zapewnia producent, do tej pory żadnej firmie nie udało się uzyskać jednorodnego stopu cynku z glinem wzbogaconego miedzią. To ważne odkrycie, gdyż tego typu powłoka aż trzykrotnie wydłuża żywotność rurociągu. Cynk zabezpiecza przewód przed korozją, glin opóźnia proces pasywacji cynku, tj. wydłuża okres jego aktywnego działania jako ochrony antykorozyjnej, natomiast miedź zabija bakterie, które występują w 5% gruntów światowych i tworzą kolonie na rurociągu żywiące się żelazem. Co więcej, dbając o środowisko i zdrowie pracowników – swoich i firm wykonawczych – Saint-Gobain PAM zamienił powłokę epoksydową, która jest szkodliwa, na powłokę akrylową Aquacoat.
Innowacyjna powłoka BioZinalium®. Źródło: Saint-Gobain PAM
Ponadto w 2018 r. wprowadzono na rynek również cały system wodociągowy i kanalizacyjny SMARTPIPE z fabryczną funkcją monitoringu i detekcji ewentualnego wycieku z dokładnością do 10 cm – wykorzystywanie tego typu rozwiązań może mieć bardzo pozytywny wpływ na całe środowisko naturalne, w szczególności na ochronę zasobów wody.
W jaki sposób wybierani są Rynkowi Liderzy Innowacji?
Podstawowe kryteria są trzy: realizacja innowacyjnych inwestycji, wdrażanie na polski rynek innowacyjnych produktów lub usług czy minimalizacja negatywnych wpływów działalności firmy i jej produktów na środowisko naturalne. Wagę tego ostatniego kryterium odzwierciedla fakt, iż przyznanie wyróżnień zorganizowano w ramach ogólnopolskiej konferencji WOD-KAN-EKO 2018, w Łodzi, 14 listopada br.
Przyznany tytuł obiektywnie potwierdza innowacyjność oraz konkurencyjność naszych produktów – podkreślił dyrektor Tomasz Fusek. Jest też wiarygodną oceną naszych działań związanych z ekoinnowacjami w branży – dodał.
Jak zaznaczył, głównym wyzwaniem dla firmy jest ochrona surowców naturalnych. W procesie produkcji wykorzystujemy złom powstały podczas produkcji żelaza, co pozwala chronić surowce – wyjaśnił Fusek. Rury Saint-Gobain PAM z żeliwa sferoidalnego – w odróżnieniu od rur z tworzyw sztucznych – przyczyniają się do ochrony środowiska ograniczając zużycie energii, emisję spalin i dwutlenku węgla, ponieważ nie są szkodliwe dla środowiska, podlegają w 100% recyklingowi, ich żywotność wynosi ponad 100 lat, mogą być instalowane bez użycia specjalistycznego sprzętu jak zgrzewarki, spawarki, agregaty, bez wymiany gruntu i dodatkowych zagęszczeń, a to z kolei pozwala wyeliminować transport niezbędny przy instalacji rur z innych materiałów.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.