Sama konstrukcja wieży jest już gotowa. Także jej iluminacja. Natomiast trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe związane z otoczeniem obiektu i budynkiem parku nauki. Prace te powinny zakończyć się w grudniu – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanowa.

Wieża ciśnień jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Ciechanowie. Zaprojektowany w 1972 r. zbiornik wyrównawczy ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Wieża ma 22 m wysokości, jej średnice to 17,7 m (górna), 11,25 m (dolna) oraz około 7 m (zwężenia), a kubatura to 1560 m³. Obiekt nie jest użytkowany od ponad 40 lat.

W ub.r. rozpoczęła się rewitalizacja ciechanowskiej wieży ciśnień. W ramach inwestycji konstrukcja wieży przystosowana została do nowych funkcji. Roboty objęły m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika, wykonanie nowego poszycia zewnętrznego, konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego, a także prace w zakresie fundamentów. Wykonano oddolną iluminację wieży w systemie światła zalewowego. Teren wokół obiektu stał się ogrodem sztuki, który ma stanowić przedpole dla parku nauki.

W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zaplanowano utworzenie fontanny z betonu architektonicznego typu „dry plaza” z 16 dyszami prostymi wokół wieży oraz ośmioma dyszami wewnątrz jej struktury nośnej wraz z podświetleniem. Do wieży będzie można podejść trzema alejkami. Powstaną także betonowe alejki ze spadkami umożliwiającymi zabawy najmłodszym – latem będą to tory dla rowerów, rolek i deskorolek, zimą – tory saneczkowe ze ślizgawką na placu pod wieżą. Przed frontem inwestycji został zaprojektowany parking i powierzchnie utwardzone. Teren w pobliżu wieży zostanie zagospodarowany zielenią – zagajnikiem brzozowym, żywopłotem – podawał UM Ciechanowa na etapie ogłoszenia realizacji przedsięwzięcia.

Tuż obok obiektu powstał park pawilon o powierzchni około 600 m², w którym znajdzie się park nauki z Eksploratorium Matematyki i Techniki. W odremontowanej kamienicy działać ma z kolei Klub Młodego Odkrywcy.

Przeczytaj także: Rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu [wizualizacje]