W Ciechanowie (woj. mazowieckie) dobiegają końca prace związane z rewitalizacją unikatowej wieży ciśnień. Obecnie finalizowane są roboty w obszarze zagospodarowania terenu w sąsiedztwie obiektu. Powstaje tam park nauki, remontowana jest też zabytkowa kamienica.
Wieża ciśnień w Ciechanowie. Fot. UM Ciechanów
Sama konstrukcja wieży jest już gotowa. Także jej iluminacja. Natomiast trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe związane z otoczeniem obiektu i budynkiem parku nauki. Prace te powinny zakończyć się w grudniu – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Renata Jeziółkowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanowa.
Wieża ciśnień jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Ciechanowie. Zaprojektowany w 1972 r. zbiornik wyrównawczy ma kształt torusa osadzonego na hiperboloidzie jednopowłokowej. Wieża ma 22 m wysokości, jej średnice to 17,7 m (górna), 11,25 m (dolna) oraz około 7 m (zwężenia), a kubatura to 1560 m³. Obiekt nie jest użytkowany od ponad 40 lat.
W ub.r. rozpoczęła się rewitalizacja ciechanowskiej wieży ciśnień. W ramach inwestycji konstrukcja wieży przystosowana została do nowych funkcji. Roboty objęły m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika, wykonanie nowego poszycia zewnętrznego, konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego, a także prace w zakresie fundamentów. Wykonano oddolną iluminację wieży w systemie światła zalewowego. Teren wokół obiektu stał się ogrodem sztuki, który ma stanowić przedpole dla parku nauki.
W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zaplanowano utworzenie fontanny z betonu architektonicznego typu „dry plaza” z 16 dyszami prostymi wokół wieży oraz ośmioma dyszami wewnątrz jej struktury nośnej wraz z podświetleniem. Do wieży będzie można podejść trzema alejkami. Powstaną także betonowe alejki ze spadkami umożliwiającymi zabawy najmłodszym – latem będą to tory dla rowerów, rolek i deskorolek, zimą – tory saneczkowe ze ślizgawką na placu pod wieżą. Przed frontem inwestycji został zaprojektowany parking i powierzchnie utwardzone. Teren w pobliżu wieży zostanie zagospodarowany zielenią – zagajnikiem brzozowym, żywopłotem – podawał UM Ciechanowa na etapie ogłoszenia realizacji przedsięwzięcia.
Tuż obok obiektu powstał park pawilon o powierzchni około 600 m², w którym znajdzie się park nauki z Eksploratorium Matematyki i Techniki. W odremontowanej kamienicy działać ma z kolei Klub Młodego Odkrywcy.
Przeczytaj także: Rewitalizacja wieży ciśnień w Zabrzu [wizualizacje]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.